Головна опозиційна кандидатка в президенти Білорусі Світлана Тіхановська висунула самопроголошеному президенту Олександру Лукашенку три вимоги, зокрема — піти з посади. У разі невиконання цих вимог вона обіцяє організувати загальнонародний страйк.

Про це йдеться в заяві, поширеній офіційним Telegram-каналом Світлани Тіхановської.

Тіхановська назвала три вимоги, які має виконати самопроголошений президент Білорусі: оголосити про відставку, припинити насилля на вулицях і звільнити всіх політв’язнів.

«Якщо до 25 вересня наші вимоги не будуть виконані, вся країна мирно вийде на вулиці з Народним Ультиматумом. І 26 жовтня почнеться національний страйк усіх підприємств, блокування всіх доріг, обвал продажів у державних крамницях», — ідеться в повідомленні.

Тіхановська також зазначила, що опозиція неодноразово висловлювала готовність до діалогу й перемовин, але «розмова за ґратами — це не діалог», як і побиття протестувальників. Вочевидь, ідеться про зустріч Лукашенка з окремими представниками опозиції в СІЗО Комітету держбезпеки Білорусі, яка відбулася 10 жовтня.

Дзвінок чоловіка допоміг?

На тій зустрічі не було Сергія Тіхановського, популярного білоруського блогера й чоловіка Світлани. Він сам планував брати участь у виборах президента Білорусі, але ще до офіційної реєстрації кандидатів його арештували й звинуватили в організації масових заворушень.

Після того, як схожа доля спіткала ще двох головних опозиційних кандидатів (Віктора Бабарика посадили в СІЗО за начебто ухиляння від сплати податків, а Валерій Цепкало виїхав за межі Білорусі), їхні штаби об'єдналися й висунули кандидаткою Світлану Тіхановську.

10 жовтня вона вперше за понад чотири місяці змогла поговорити по телефону з чоловіком, який весь цей час утримувався в СІЗО. Там Сергій Тіхановський порадив дружині продовжувати зустрічі з лідерами іноземних країн, а ще «діяти жорсткіше».

Становище опозиції в Білорусі

У серпні білоруська опозиція оголосила про створення Координаційної ради, мета якої — забезпечення мирного транзиту влади. Звісно, Лукашенку затія не сподобалася, і він звинуватив Раду в спробі держперевороту. Щодо лідерів білоруської опозиції, які входять до Координаційної ради, силовики порушили кримінальні справи. Їх або затримали, або змусили покинути країну. На свободі залишається лише нобелівська лавреатка Світлана Алексієвич. Але й вона нині виїхала в Німеччину.

А Світлану Тіхановську оголосили в розшук у Росії. Це зробили через те, що в Білорусі їй інкримінують заклики до дій, спрямованих проти нацбезпеки. Сама Тіхановська зараз перебуває у Євросоюзі. Майже одразу після виборів президента вона була змушена покинути Білорусь через погрози й тиск із боку влади, а тоді виїхала до Литви. За словами Лукашенка, це за його «допомогою» Тіхановську вивезли до Литви, «рятуючи від підпалу» її штабу.

Чув, що в Білорусі протестували проти Лукашенка. Нічого не змінилося?

Якщо коротко, то ні. Сьогодні вже 66-ий день акцій протесту проти Лукашенка, який, як вважають протестувальники, переміг на президентських виборах незаконно. Найбільш масові акції, на яких збираються сотні тисяч людей, припадають на неділю. На останній із них силовики жорстко розігнали мітинг і затримали майже 600 людей.

Поділитись: