Політика

Держсекретар Тіллерсон в Анкарі: виклики для відносин США та Туреччини

5 квітня, 2017 20:17
Політика/Держсекретар Тіллерсон в Анкарі: виклики для відносин США та Туреччини
Зберегти
Вигляд
lead
Офіційний візит Держсекретаря США до Туреччини підняв не лише питання співпраці, але і суперечливі моменти у відносинах Вашингтона та Анкари.

Вперше з моменту вступу на посаду держсекретаря, Рекс Тіллерсон відвідав одного з головних союзників США в НАТО - Туреччину. Цей візит став приводом для того, аби  порушити не лише питання співпраці, але і суперечливі моменти у відносинах Вашингтона та Анкари.

Під час візиту до Туреччини Тіллерсон провів переговори з президентом Ердоганом, міністром закордонних справ Чавушоглу та прем’єром Їлдиримом. Ще перед прибуттям глави Держдепу в Туреччину, в Білому Домі повідомили, що основним питанням на порядку денному стане спільна боротьба задля витіснення «Ісламської держави» з Ракки в Сирії. Втім, у відносинах двох держав є кілька суперечливих моментів.

ПІДТРИМКА КУРДІВ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Джентельмени проти ІДІЛ: як іракські курди міняють ставлення світу до своєї країни

Передусім, це підтримка Сполученими Штатами сирійських курдів. Анкара звинувачує їх у зв’язках із «Робочою партією Курдистану», що вважається в Туреччині терористичною організацією.

Водночас, для Вашингтона курдська партія «Демократичний союз» та курдські загони народної самооборони є рушійною силою в боротьбі з «Ісламською державою». Питання прихильності до курдів стало головним каменем спотикання у відносинах двох країн ще за часів президента Барака Обами, який не раз декларував підтримку загонам курдів та підкреслював їхню бойову ефективність.

Новий президент Сполучених Штатів поки не прийняв рішення про продовження підтримки сирійських курдів, але і не поспішає згортати програми тренування і консультацій курдських бойових підрозділів американськими військовими. У телефонній розмові із Ердоганом в лютому цього року Дональд Трамп, оминаючі «гострі кути», торкнувся лише питання спільної боротьби з «Ісламською державою».

Державний секретар США Рекс Тіллерсон (ліворуч) зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом у Анкарі 30 березня

Фото: State Department photo/ Public Domain

ЕКСТРАДИЦІЯ ПРОПОВІДНИКА ҐЮЛЕНА

Ще один момент незгоди — питання щодо турецького проповідника-втікача Фетхуллаха Ґюлена, що нині проживає в США. В Туреччині його звинувачують в пропаганді антидержавних ідей та в спробі організувати переворот влітку 2016 року. Вашингтон відмовляється екстрадувати Ґюлена, тоді як Анкара продовжує наполягати на цьому.

Напередодні журналісти поставили запитання про те, чи не планується обговорення екстрадиції проповідника.

«Думаю, турки можуть торкнутися цього питання і держсекретар Тіллерсон буде готовий відповісти. Але нам зараз нема про що повідомити», — констатував представник Держдепу.

ПІДСУМКИ ТА ЗАМОВЧУВАНІ ПИТАННЯ

За підсумками зустрічі жодна зі сторін не оприлюднила коментарів на тему Ґюлена, а ось питання курдів під час переговорів таки постало. Зокрема президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган наголосив на важливості роботи з «правильними і законними» партнерами в боротьбі з тероризмом, натякаючи на співпрацю Сполучених Штатів із курдами.

Держсекретар Тіллерсон у своїй промові після зустрічі із главою МЗС Туреччини фактично поставив питання ще одну компромісну позицію двох країн, а саме - майбутнє сирійського президента Башара Асада. Якщо попередник Тіллерсона Керрі наголошував на необхідності усунення від влади Асада, то нинішній держсекретар зазначив, що долю сирійського президента має вирішувати народ Сирії. Висловлена думка йде в розріз із позицією офіційної Анкари, яка виступає за повалення Асада.

Втім, Тіллерсон спробував запропонувати компроміс, зазначивши про необхідність створення в Сирії безпечних зон, вільних від військових дій. Саме туди, за задумом Вашингтона, зможуть повернутися біженці. Туреччина, яка прийняла понад 2 мільйони втікачів із Сирії, вже давно наполягає на створенні таких територій. Однак ця ідея не отримала особливої підтримки західних союзників. Постає питання: як створити такі зони без значної іноземної військової присутності?

Одразу з Туреччини Рекс Тіллерсон відправиться в Брюссель на зустріч міністрів закордонних справ НАТО, де обговорить співпрацю із країнами-учасницями альянсу, дотримання справедливого розподілу фінансових витрат на оборону (2% від ВВП кожної країни), а також ситуацію в Україні та необхідність виконання зобов'язань за Мінськими домовленостями.

У перервах між важливими двосторонніми зустрічами Рекс Тіллерсон відвідав мавзолей Ататюрка у Анкарі

Фото: Tumay Berkin/EPA

Пов`язані новини