Тімоті Снайдер про прояви кризи у Євросоюзі (огляд преси)

«Криза у Євросоюзі має два прояви. Перший – політичний, брак демократії в рамках європейських інститутів. Другий, - філософський, ерозія Європи як джерела та колиски універсальних цінностей. Політична криза спостерігається у Німеччині та Греції. Зараз ми бачимо, що немає сенсу в утворенні валютного союзу (зони євро) без фіскального союзу (великого загального бюджету). Створення фіскального союзу потребувало б більшої європейської демократії для легітимізації політики податків та витрат», - пише історик Тімоті Снайдер у The New York Review of Books. Більшу частину своєї статті він присвячує філософській кризі Євросоюзу, «яка спостерігається у Росії та на східному прикордонні України». «Суть та очевидна мета війни Росії в Україні – зруйнувати ЄС як універсалістський проект, до якого намагається приєднатись Україна. Замість ЄС Москва хоче створити конкурента, Євразійський Союз. Замість універсального визнання державних законів та прав громадян, євразійський проект пропонує гегемонію Росії над територіями, які російські лідери вважають історично своїми, зокрема, Україну».

«У четвер Туреччина відкрила фронт проти Ісламської Держави, кинувши свої війська у перший прямий бій із бойовиками на сирійському кордоні та надавши дозвіл американським літакам використовувати дві турецькі бази для бомбардування угруповання у Сирії. Такий розвиток свідчить про кінець тривалого небажання Туреччини, країни-члена НАТО та союзника США, бути більш агресивним у спробах зупинити експансію Ісламської Держави на Близькому Сході. Представники США вже заявили, що завдяки наближеності Туреччини, ефект від ударів по Ісламській Державі буде значно більшим: бомбардування можна проводити частіше та потужніше, так само як і розвідувальні місії. Для влади ІДІЛ у Сирії Туреччина - ключова ланка. За свою нездатність, чи просто небажання, зупинити потік бойовиків та зброї вздовж 800 кілометрового кордону - зростав тиск на Туреччину», - пише The New York Times.

«Греція замінила Італію, як головний маршрут для мігрантів-утікачів з Близького Сходу. У перше півріччя цього року прибуло понад 75 тисяч людей, у сім разів більше, ніж у 2014-му. Більшість – це сирійці, і більшість з них прибувають на острів Лесбос. Позаминулого тижня на острів, населення якого 86 тисяч, прибули 8 з половиною тисяч мігрантів. У головному міграційному таборі, Моря, їм роблять відбитки пальців, дають необхідні папери та відправляють на Афіни. Але поліція має на острові тільки дві машини для зняття відбитків пальців, подарованих Фронтексом, європейським агентством прикордонного контролю. Правоохоронці можуть реєструвати в день тільки 500 людей. Тому у Морі відкрили табір для мігрантів на 1500 осіб. Щоб справитись із потоком біженців ще один табір, Кара Тепе, місцева влада відкрила у березні. Муніципалітет не має законного права витрачати гроші на мігрантів, але він це робить», - пише The Economist.

Politico повідомляє, що міністр закордонних справ Косова Хашим Тачі та інші представники політичної еліти, «названі у звітах західної розвідки, представниками організованого злочинного угруповання, приносять у жертву інтереси Республіки Косово та косоварів з метою захистити себе від кримінального переслідування. Вони це роблять, оскільки виступають проти спроб Вашингтона та Брюсселя створити спеціальний суд для розслідування обвинувачень, що Тачі та інші командири і солдати із Армії Визволення Косова були причетні до близько 400 випадків викрадень людей, насильницького вигнання, незаконного ув’язнення та вбивств після бомбардування НАТО Сербії у 1999-му році. Як кажуть дипломати, ці косовські лідери вміло використовують свій вплив на парламент, щоб він не прийняв пакет законів, серед них і зміни до конституції, які дозволять створення спеціального суду».