ТОП-5 тижня: борг Януковича, перше інтерв'ю Гандзюк після замаху та угорські паспорти українців

А також репортаж з Вірменії та економічний курс Тимошенко

НАВІЩО УГОРЩИНІ ВИДАВАТИ ПАСПОРТИ УКРАЇНЦЯМ

Прокуратура порушила кримінальну справу через видачу українцям угорських паспортів на Закарпатті. Попередня кваліфікація — державна зрада.

Дипломатичний скандал довкола видачі угорських паспортів у Береговому набуває нових обертів. Міністри закордонних справ України та Угорщини зустрілися на Генасамблеї ООН, щоб обговорити це питання. Однак згоди не дійшли. Найімовірніше, далі відбудеться взаємне видворення консулів.

Чому дипломати не змогли порозумітися, хто використовує цю історію на свою користь і чого очікувати далі — розбиралося Громадське.

Як угорські паспорти підривають відносини Києва з Будапештом

Фото: EPA-EFE/Janos Nemes HUNGARY OUT

ІНТЕРВ'Ю З КАТЕРИНОЮ ГАНДЗЮК

Радниця міськоглови Херсона Катерина Гандзюк у лікарні вже понад два місяці. Цього тижня вона записала відеозвернення.

Наприкінці липня біля під'їзду невідомий чоловік вилив на неї кислоту. Отримавши близько 30% опіків шкіри, вона потрапила до реанімаційного відділення.

Катерина Гандзюк відома на Херсонщині, зокрема, критикою управління Нацполіції області. Поліція кваліфікувала напад на активістку як замах на вбивство. Сама Катерина теж вважає, що це була саме спроба вбивства, а не залякування.

27 вересня в Києві на вулиці Банковій відбудеться акція «Мовчання вбиває». Організатори заявляють, що лише гучний розголос сприятиме розслідуванню нападів на активістів, зокрема й на Катерину Гандзюк. Адже за останній рік їх сталося понад 50.

Чи впізнала Катерина Гандзюк когось із затриманих, про перебіг слідства та про те, чому важлива акція «Мовчання вбиває» — Громадське поспілкувалося з активісткою вперше після нападу.

«Літр кислоти на голову — це замах на вбивство» — радниця міського голови Херсона Катерина Гандзюк

Фото: сторінка Катерина Гандзюк у facebook

НОВИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ КУРС ЮЛІЇ ТИМОШЕНКО 

Юлія Тимошенко лідирує в соціологічних вимірах виборчих симпатій українців. З рейтингом 12,9% вона випереджає президента Петра Порошенка (8,4%). Лідерка «Батьківщини» ще в червні оголосила, що піде на президентські вибори і від того часу веде активну виборчу кампанію. Її складова — експертні форуми, на яких Тимошенко закликає громадян долучатися до обговорення нової стратегії для країни.

У серпні вона презентувала проект Конституції, а 21 вересня оголосила «новий економічний план». До нового року Тимошенко має презентувати ще й мирний план для Донбасу. Громадське проаналізувало, що саме пропонує виборцю голова партії «Батьківщина».

Канцлер, референдум, 13 гривень за долар: що пропонує виборцю Юлія Тимошенко

Фото: EPA-EFE/STEPAN FRANKO

«БОРГ ЯНУКОВИЧА»

14 вересня апеляційний суд Англії виніс вердикт у справі про позов Росії до України. Ідеться про 3 мільярди доларів, які у 2013 році тодішній президент Віктор Янукович позичив у Кремля. Протягом 2014-2015 років Україна сплатила близько 223 мільйонів доларів відсотків цієї позики.

Але вже у 2016 році відмовилася повертати гроші, відтак Росія подала позов до Високого суду Лондона. Торік він вирішив, що Україна таки повинна платити. Київ із цим не погодився і подав апеляцію, яку два тижні тому задовольнили. Тож тепер позов Росії розглянуть по-новому. Цього разу з урахуванням аргументів України, зокрема про те, що позику Янукович брав під тиском Кремля.

Текст рішення з’явився на сайті апеляційного суду Англії тільки через два тижні після оголошення вердикту. Громадське проаналізувало документ, який пояснює, як саме Україні вдалося переконати суддів скасувати рішення про необхідність повернення боргу Росії.

«Борг Януковича»: як Росія змусила Україну позичити в неї гроші

 EPA/SERGEY PONOMAREV / POOL

ЯК ВІЙНА, ЩО ДАВНО СКІНЧИЛАСЯ, ВПЛИВАЄ НА ВІРМЕН

У 1988-1994 роках між Вірменією та Азербайджаном тривала війна. Утім, прикордонні сутички продовжуються донині. Востаннє активні військові дії поновились у квітні 2016-го й тривали чотири дні.

Де-юре війна закінчилась, але справжній мир між народами так і не настав. Кордони досі закриті, вірменів не впускають в Азербайджан і навпаки, країни ведуть ворожу політику одна до одної. Після Оксамитової революції у Вірменії й зміни влади багато хто переживає, що бої можуть поновитися знову. Надто в селах, де війна залишила глибокий слід і продовжує впливати на життя людей.

Моя нова Вірменія: на межі з війною

Фото: Громадське