Президент США Дональд Трамп підтвердив, що США мають намір вийти з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності з Росією, оскільки РФ порушує угоду й не надає звіт.

«Вони порушують її протягом багатьох років, і я не знаю, чому президент Обама не вів переговори і не виходив (з договору — ред)», — зазначив Трамп журналістам після передвиборчого заходу в Неваді.

«Ми не збираємося дозволяти їм порушувати ядерну угоду і робити зброю, і нам самим це не дозволено. Ми виконуємо угоду, але Росія, на жаль, не виконала її, тому ми плануємо розірвати договір, ми плануємо вийти» — сказав він.

Також Трамп зазначив, що США «повинні будуть розвивати цю зброю», доки Росія і Китай не запропонують: «Будьмо всі розумнішими і нехай ніхто з нас не буде розробляти цю зброю». Він додав, що якщо Росія і Китай зроблять це, США приєднаються до угоди.

«Але поки хтось порушує цю угода, ми не будемо єдиними, хто виконує її», — наголосив глава Білого дому.

Відтак, США можуть невдовзі вийти з договору, який офіційно діяв між США та РФ понад 30 років.

У 1987 році Китай не приєднався до підписання договору, тому країна не мала і не має ніяких обмежень щодо розробки ракет середньої дальності.

Протягом останніх 4 років США неодноразово стверджували, що Росія порушує договір через розгортання забороненої тактичної ядерної зброї «для залякування європейських країн і колишніх радянських держав, підтримуваних Заходом».

Водночас, як пише The New York Times, президент Барак Обама не наважився вийти з Договору через побоювання Німеччини щодо того, що таке рішення може призвести до «розпалювання гонки озброєнь».

У лютому 2017 року газета The New York Times повідомила з посиланням на джерела в адміністрації США, що Росія розмістила крилаті ракети, порушуючи угоду про ракети середньої і малої дальності. Восени того ж року міністр оборони США Джеймс Меттіс офіційно звинуватив Росію в порушенні договору, укладеного між Вашингтоном і Москвою в 1987 році.

Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності — це договір між Радянським союзом і США, підписаний Михайлом Горбачовим і Рональдом Рейганом 8 грудня 1987 року в ході радянсько-американської зустрічі на вищому рівні у Вашингтоні. Договір набув чинності 1 червня 1988 року. Договір вперше в історії дозволив ліквідувати цілий клас озброєнь: сторони зобов'язалися знищити всі комплекси балістичних і крилатих ракет наземного базування середньої і малої дальності, а також не виробляти, не випробовувати і розгортати такі ракети в майбутньому.

Поділитись: