Президент США Дональд Трамп представляє мирний план своєї адміністрації щодо вирішення ізраїльсько-палестинської проблеми разом із прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу в Білому домі, Вашингтон, США, 28 січня 2020 року
Фото:

скриншот із трансляції Білого дому

Президент США Дональд Трамп представив мирний план своєї адміністрації для вирішення близькосхідного конфлікту — проблеми визначення кордону між Ізраїлем і Палестиною.

Як повідомляє hromadske, про це Трамп заявив у Білому домі під час пресконференції з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу.

«Сьогодні світ зробив ще один великий крок на шляху до миру», — сказав Трамп перед презентацією свого плану, також відомого як «угода століття». Він додав, що вже заручився підтримкою обох сторін, і подякував Нетаньягу за «сміливість вдатися до такого мужнього кроку».

У плані на 50 сторінок викладається вирішення близькосхідного конфлікту за моделлю «двох держав» — тобто створення міжнародно визнаної Палестинської держави. Йдеться, зокрема, про таке:

  • створення Палестинської держави зі столицею в Східному Єрусалимі. Передбачається, що її територія буде чи не вдвічі більшою за територію, що нині перебуває під контролем Палестинської автономії;
  • визнання окупованих Ізраїлем поселень на Західному березі річки Йордан ізраїльською територією;
  • створення спільного комітету США та Ізраїлю для визначення кордонів майбутньої Палестинської держави;
  • вжиття заходів для боротьби з тероризмом на палестинських територіях, зокрема роззброєння ХАМАСу і демілітаризація Сектору Гази;
  • Єрусалим лишається неподільною столицею Ізраїлю (власне, в січні 2018 року США вже визнали його столицею Ізраїлю й відкрили там своє посольство);
  • інвестиції в 50 млрд доларів у нову Палестинську державу протягом 10 років — але незрозуміло, хто саме їх надаватиме. Це має призвести до створення 1 млн робочих місць і подвоєння палестинського ВВП;
  • протягом 4 років Ізраїль не буде створювати нових поселень, аби в цей час проводити з Палестиною перемовини щодо її державності.

Слід зазначити, що не зовсім зрозуміло, як можна водночас визнати Східний Єрусалим столицею Палестини і водночас визначити весь Єрусалим як «неподільну столицю» Ізраїлю, про що повідомив Трамп.

Пізніше у своєму Twitter президент США виклав мапу запропонованої території Палестинської держави.

«Сьогодні — історична нагода для палестинців створити свою незалежну державу. І, можливо, в них зараз остання нагода це зробити», — наголосив президент США.

Прем'єр-міністр Ізраїлю вже заявив про свою згоду на цей план і подякував за нього Трампу, назвавши його «найбільшим другом Ізраїлю, який коли-небудь був у Білому домі». Він також заявив, що готовий «уже зараз» обговорювати свої

За словами ізраїльських посадовців, Нетаньягу в середу, 29 січня, обговорить план Трампа з президентом Росїі Володимиром Путіним, передає BBC.

Як повідомили Reuters джерела в адміністрації Трампа, вони очікують на скептичне ставлення представників Палестини щодо запропонованого рішення, однак сподіваються, що в ході перемовин їм вдасться переконати їх у життєздатності плану.

Нагадаємо, йдеться про план мирного врегулювання арабо-ізраїльського конфлікту, який адміністрація Трампа розробляє вже майже три роки під керівництвом, зокрема, радника й зятя президента США Джареда Кушнера.

Економічну частину мирного плану (відомого також як «угода століття») Кушнер презентував у червні 2019 року в Йорданії. Він передбачав інвестування 50 млрд доларів в економіку Палестини протягом 10 років із боку арабських країн та приватних осіб під гарантії США.

Палестинська сторона тоді відкинула пропозиції Кушнера. Презентацію політичної частини мирного плану відклали на невизначений час.

Поділитись: