Столиця Єрусалим: тріумф Ізраїлю, лють Палестини

14 травня в Секторі Гази сталися сутички між палестинцями та ізраїльською армією, за один день загинуло щонайменше 60 палестинців. Причина — перенесення посольства США з Тель—Авіва до Єрусалима, як і обіцяв раніше Дональд Трамп. Таким чином Америка визнала Єрусалим, який завжди вважався спірним містом, столицею Ізраїлю.

Хто із гостей прийшов на відкриття посольства, чому США обрали для цього особливу дату і якою є позиція України — в матеріалі Громадського.

Символічний день

Дату перенесення посольства США обрали невипадково, адже 14 травня євреї відзначають створення Держави Ізраїль. Про таке рішення Білий дім оголосив 6 грудня 2017 року, і цьогоріч це збіглося із 70 річницею проголошення незалежності Ізраїлю. Отож, відкриття посольства в Єрусалимі саме цього дня — своєрідний подарунок Америки ізраїльтянам.

І водночас — велика образа для всіх палестинців, які вважають Єрусалим містом для багатьох релігій і народів. 15 травня — день пам'яті та річниця виходу палестинців із територій, які належать сучасному Ізраїлю. Його називають Накба, тобто «катастрофа» — це день скорботи і гніву, який зазвичай супроводжується маршами й демонстраціями у Палестині. 70 річницю тут відзначили новою трагедією: з 30 березня під час сутичок з ізраїльською армією загинули 109 палестинців. Більше половини з них — напередодні Накби, в Секторі Гази.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Єрусалим Трампа: крок у бік миру чи стрибок до прірви війни?

Міністр фінансів США Стівен Мнучін (у центрі) та старша радниця Білого дому, дочка американського президента Іванка Трамп під час церемонії відкриття посольства США в Єрусалимі, Ізраїль, 14 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/ABIR SULTANПрем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху (праворуч) та посол США в Ізраїлі Девід Фрідман під час церемонії відкриття посольства США в Єрусалимі, Ізраїль, 14 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/ABIR SULTAN

Роз'єднання Палестини

Палестинськими вважаються дві території: Західний Берег ріки Йордан, який межує з Єрусалимом та Йорданією, та Сектор Гази. На відміну від торішніх протестів, які почалися після того, як Трамп оголосив у грудні про своє рішення визнати Єрусалим столицею Ізраїлю, і проходили на обох територіях, тепер агресивні сутички тривають лише в Газі.

Франческа Боррі, журналістка, що перебуває в Палестині й спеціалізується на близькосхідних відносинах, у коментарі Громадському пояснила:

«Сьогодні Ізраїль почувається дуже впевнено у своїх діях через роз'єднання, яке існує між Західним Берегом і Сектором Гази. Серед палестинців немає єдності та солідарності, кожен думає про себе. Тож Ізраїль упевнений, що на Західному Березі не буде жодних заворушень — через те й застосовує силу в Газі. В Єрусалимі кажуть, що таким чином захищають власні території від наступу з боку Сектору Гази, однак це цинічна брехня. Насправді для оборони достатньо було б використати сльозогінний газ чи водомети, навіщо вбивати людей?

Небезпека може йти виключно із Західного Берега, передусім через його географічне розташування. Звідти можна атакувати ізраїльські поселення, Єрусалим і навіть інші міста, із заблокованої з усіх боків Гази ж не можна зробити нічого. Єдиний можливий варіант — це виходити на демонстрації, які насправді не становлять жодної загрози Ізраїлю, і з якими Ізраїль робить усе, що забажає.

А на Західному Березі ніхто не збирається вмирати за 83-річного президента Палестини Махмуда Аббаса. Там «ХАМАС» (ісламський рух, який веде збройну боротьбу проти Ізраїлю, — ред.) не має підтримки. Ізраїль це прекрасно розуміє, і тому почувається так сміливо».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Спротив невидимого міста» — репортаж із Західного берега річки Йордан

Палестинські протестувальники під час зіткнень з ізраїльськими військовими та поліцією біля кордону з Ізраїлем, 14 травня 2018 року.  Під час акцій протесту проти відкриття посольства США в Єрусалимі на межі Сектору Гази та Ізраїлю внаслідок сутичок, за даними на ранок 15 травня, загинули 58 людей, понад 2 700 — дістали поранення Фото: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Відповідь міжнародної спільноти

Більшість держав засудили перенесення посольства США до Єрусалима та застосування зброї з боку ізраїльських сил. Проти виступив Європейський союз, зокрема Німеччина та Франція, приєдналися також країни Ліги Арабських держав. Кувейт ініціював екстрені збори Радбезу ООН, проте рішення заблокували Сполучені Штати.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган назвав Ізраїль «теористичною державою, яка здійснює геноцид», і заявив, що відкликає свого посла зі США та Ізраїлю. З Тель-Авіва також відкликала посла Південна Африка.

Водночас Сполучені Штати та Ізраїль звинуватили в заворушеннях та людських жертвах «ХАМАС». Заступник речника Білого дому Радж Шах заявив: «ХАМАС» навмисно і цинічно провокує реакцію людей. Це пропагандистський хід, Ізраїль має право захищати себе».

Заразом деякі країни підтримали рішення Трампа щодо перенесення посольства і вирішили наслідувати цей приклад. Про перенесення посольств до Єрусалима оголосили Гватемала та Парагвай.

Представники деяких країн відвідали церемонію відкриття посольства. Як повідомляє Al Jazeera з посиланням на міністерство закордонних справ Ізраїлю, запрошення прийняли 32 країни. Серед них — низка африканських держав, Таїланд, В'єтнам, М'янма, Філіппіни, з країн Європи — Австрія, Чехія, Угорщина, Румунія, Сербія, Албанія, Македонія, Грузія та Україна.

Палестинські медики надають першу допомогу потерпілим протестувальникам під час зіткнень з ізраїльськими військовими та поліцією на межі Сектору Гази та Ізраїлю, 14 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Позиція України

Речниця міністерства закордонних справ Мар'яна Беца в коментарі Громадському повідомила, що їй невідомо про участь українських представників у церемонії відкриття посольства. Також вона наголосила, що позиція України щодо статусу Єрусалима залишається незмінною. Якщо коротко, вона звучить так: «Україна виступає за повне дотримання норм міжнародного права та необхідність виконання відповідних рішень Ради Безпеки ООН щодо статусу Єрусалима».

У посольстві України в Ізраїлі в коментарі Громадському заявили, що посол України в Державі Ізраїль Геннадій Надоленко отримав запрошення на відкриття Посольства США в Єрусалимі 14 травня, але участі в заході не брав і в цей час перебував у Тель-Авіві. Водночас у посольстві заявили, що «українська сторона занепокоєна ескалацією ситуації на кордоні Ізраїлю із Сектором Гази та висловлює жаль з приводу численних людських жертв під час протистояння ізраїльських сил безпеки з учасниками акцій протесту».