Зліва направо родичі ув'язнених кримських татар: Елеонора Аметова, Айше Асанова, Ніяра Ібрагімова, Ліля Смаїлова, Зарема Зекір'яєва та Рустем Мустафаєв біля стіни у коридорі hromadske, на якій викарбувані імена політв'язнів, що їх утримують в Росії та в окупованому Росією Криму, Київ, 13 жовтня 2019 року
Фото:

Анна Цигима/hromadske

«Друга бахчисарайська справа Хізб ут-Тахрір» — це історія обшуків, арештів, судових засідань та обвинувачень у «спробі повалення влади та тероризмі» восьми активістів — кримських татар. Спочатку вони говорили про несправедливість в анексованому Криму та репресії щодо свого народу. Після затримання десятки активістів громадського руху «Кримська солідарність» продовжують висвітлювати їхню справу.

Кожного засідання біля будівлі суду їх чекають рідні. Батьки, дружини та діти. Ми зустрілися з ними та записали їхні історії.

Матеріал є частиною спецпроекту «Розділені». У вересні 2018-го дев'ятеро родичів політв'язнів вже приїздили до Києва, щоб привернути увагу до долі рідних. Для когось після ув'язнення близьких минуло лише кілька місяців. Більш як через рік вони та інші повернулися ми доповнили їхні історії, і побачити, чому час не на нашому боці. Дивіться та читайте першу частину тут.

Рустем Мустафаєв

Батько правозахисника і політв’язня Сервера Мустафаєва з Бахчисарая. Сина затримали 21 травня 2018 року. У Сервера Мустафаєва четверо дітей.

Коли Рустем Мустафаєв приїздив до Києва в вересні 2018-го, його син провів за ґратами майже 4 місяці. Один зі співзасновників і координаторів громадського руху «Кримська солідарність» Сервер Мустафаєв допомагав іншим родинам і працював над тим, щоб привернути увагу міжнародної спільноти до порушень прав людини в окупованому Криму. Відтоді в неволі для Сервера пройшло ще півтора роки. У вересні 2019-го його етапували до в’язниці в російському Краснодарі.

ФСБ звинувачує Сервера Мустафаєва в «участі в терористичній організації», йому загрожує до 20 років ув’язнення.

Ніяра Ібрагімова

Мати політв’язня Тимура Ібрагімова з Бахчисарая. Сина затримали 11 жовтня 2017 року. У Тимура Ібрагімова четверо дітей.

Тимура Ібрагімова судять в російському Ростові-на-Дону. За час ув’язнення в нього суттєво погіршилося здоров’я.

Тимур допомагав сім’ям політв’язнів, вів прямі трансляції затримань. Ніяра і досі, через понад два роки затримання, розповідає онукам, що їхній батько — у далекому відрядженні.

Ліля Смаїлова

Дружина політв’язня Едема Смаїлова з-під Бахчисарая. Його затримали 21 травня 2018 року. В Едема Смаїлова троє дітей.

В січні 2020 року російський правозахисний центр «Меморіал» визнав активіста й правозахисника Едема Смаїлова і ще десятьох кримських татар, що перебувають за ґратами, політв’язнями. Причина — їх переслідують, порушуючи права на свободу совісті, віросповідання, а також мирних зборів.

Едем Смаїлов став допомагати затриманим від початку репресій. У селі Долинне поблизу Бахчисарая очолював релігійну громаду. ФСБ звинувачує його у причетності до організації «Хізб ут-Тахрір». Коли Ліля приїздила до Києва вперше у вересні 2018-го року — розповідала, як чоловіка затримали за місяць до весілля старшої доньки. Цього разу її історія — про життя дружини політв’язня, яка намагається підтримувати родину і допомагати чоловікові, якого утримують в Росії.

Крим — це Україна. Ми не покинемо займатися проблематикою окупованих територій, але нам потрібна ваша допомога. Підтримайте hromadske на Спільнокошті.

Айше Асанова

Дружина Марлена Асанова. Його затримали 11 жовтня 2017 року. В родини троє синів і донька.

Марлен Асанов — власник етнографічного комплексу «Караван Сарай — Саланчік» у Бахчисараї. Відколи почалися репресії проти кримських татар, допомагав родинам ув’язнених, у своєму закладі влаштовував обіди для них. З 2014-го там постійно проводилися обшуки, комплекс довелося закрити. Асанова ж звинуватили в причетності до забороненої в Криму організації «Хізб ут-Тахрір». У 2018 році, коли він уже був за ґратами, отримав волонтерську премію «Євромайдан SOS». 

Справу Марлена Асанова суд в російському Ростові-на-Дону почав розглядати лише в листопаді 2019-го. За повідомленнями адвокатів, в лютому 2020-го у Марлена Асанова почалися проблеми зі здоров’ям, зокрема болять нирки.

Зарема Зекір’яєва

Дружина політв’язня Сервера Зекір’яєва з Бахчисарая. Чоловіка затримали 11 жовтня 2017 року. У Сервера 13 дітей.

Сервер Зекір’яєв працював учителем фізкультури в Бахчисараї. Коли до будинку Зекір’яєвих прийшли з обшуком співробітники ФСБ, у подружжя була двадцята річниця весілля. Його обвинувачують у тероризмі та спробі повалення влади в Криму. У січні 2018 року Зекір’яєва відправили до психіатричної лікарні для проходження експертизи. Політв'язень розцінює ці дії спецслужб як тиск на нього.

У Сервера Зекір’яєва 13 дітей. У грудні 2019 року одна із його дочок Назіфе вийшла заміж.

У вересні 2018-го до Києва приїздила мати Сервера Зекір’яєва, Ліля, та розповідала історію арешту її сина. Нині ми говоримо з його дружиною Заремою.

Елеонора Аметова

Дружина політв’язня Ернеса Аметова з Бахчисарая. Його затримали 11 жовтня 2017 року. У Ернеса Аметова двоє дітей.

До арешту Ернес Аметов займався виготовленням реклами та зйомкою відеоісторій про культуру кримських татар. Нині його дружина Елеонора знімає фільм про їхніх дітей — Алладіна та Імрана. Жінка документує дорослішання синів, які вже більше трьох років не бачили батька.

Ернес Аметова брав активну участь у громадському русі «Кримська солідарність». Його обвинувачують у причетності до забороненої в окупованому Криму організації «Хізб ут-Тахрір». Аметову загрожує до 20 років ув'язнення.

Зекіє Белялова

Мати політв’язня Мемета Белялова з Бахчисарая. Його затримали 11 жовтня 2017 року. Мемета Белялова арештували, коли його сину було вісім місяців.

Сім’я Белялових повернулась до Криму в 1991 році з Узбекистану. За освітою Мемет Белялов — інженер-радіотехнік. Як і більшість політв'язнів із «другої бахчисарайської групи Хізб ут-Тахрір”, Белялова арештували у жовтні 2017 року. Його обвинувачують у тероризмі та спробі силового повалення влади в Криму.

Син Мамета Белялова знає батька лише по фото, які йому показують мама та бабуся.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: