Заява про звільнення голови Національного банку України Якова Смолія на тлі ймовірного політичного тиску — це «тривожний сигнал». Підрив цієї інституції ставить під загрозу підтримку порядку денного реформ в Україні. 

Про це заявив речник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Пітер Стано.

«Оголошення про відставку голови Національного банку України Якова Смолія на тлі ймовірного політичного тиску посилає тривожний сигнал. Банк повинен зберігати здатність незалежно виконувати свою роль. Підрив цієї важливої інституції ставить під загрозу довіру до і підтримку порядку денного реформ в Україні», — наголошують у заяві.

Також у ЄС нагадали, що «створення сильного та незалежного Національного банку стало фундаментальним досягненням для України і як і раніше має вирішальне значення для майбутнього успіху країни». 

«В останні роки Національний банк України зробив сміливі і такі необхідні кроки для забезпечення макрофінансової стабільності України і сприяння сталому відновленню економіки. Політика Банку добре послужила українській економіці і українському народу через стабілізацію національної валюти, зниження інфляції і збільшення міжнародних резервів, реструктуризацію у всьому банківському секторі й повернення активів, втрачених в справах про банківські махінації», — сказано в заяві.

У ЄС наголосили, що і надалі будуть підтримувати Україну в проведенні вкрай необхідних реформ, але розраховують на те, що українська влада виконає свої зобов’язання.

«Шлях України до реформ є складним, особливо в нинішніх виняткових обставинах пандемії коронавірусу. Європейський Союз буде і надалі підтримувати Україну в проведенні таких необхідних реформ і розраховує на те, що українська влада збереже свій рівень прихильності», — йдеться у заяві.

Нагадаємо, пізно ввечері 1 липня голова Національного банку України Яків Смолій подав президенту Володимиру Зеленському заяву про свою відставку через «систематичний політичний тиск».

Зранку 2 липня Зеленський погодив звільнення Якова Смолія з посади голови НБУ і подав відповідну постанову до Верховної Ради. Тепер остаточне рішення мають ухвалити депутати.

Відставка Смолія вже коштувала Україні близько 1,75 мільярда доларів — угоду з розміщення облігацій на цю суму напередодні скасували у Мінфіні.

Поділитись: