Туреччина й рф узгодили план вивезення зерна з Одеси. Україна ставиться до нього скептично і не погоджується — Bloomberg
Туреччина та росія попередньо домовились про те, як можна вивезти українське зерно з порту в Одесі. Проте Україна скептично ставиться до плану й не погоджується на нього.
Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.
Уряд Туреччини запропонував свою військову допомогу для розмінування узбережжя Одеси та супроводження кораблів із зерном до певної точки у Чорному морі. російські медіа пишуть, що після цього кораблі з українським зерном до протоки Босфор мають супроводжувати російські кораблі.
Крім того, Туреччина пропонує створити центр у Стамбулі для моніторингу та координацією вантажів. За словами джерел, Україна не брала безпосередньої участі у переговорах щодо розблокування Одеського порту для перевезення зерна.
Україну, як кажуть джерела, поінформували про турецько-російський план, але вона на нього не погоджується. Українські урядовці стурбовані тим, щоб розмінування узбережжя може залишити життєво важливий Одеський порт відкритим для російського нападу. У Туреччині сподіваються, що участь ООН допоможе зняти безпекові сумніви в України.
Крім того, росія вимагає отримати право обшукувати кораблі, які прямують в Україну на предмет зброї. Київ же не погоджується на таку умова.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, прямо не згадуючи запропонований план, скептично прокоментував слова путіна про те, що росія не використовуватиме торгові шляхи для нападу на Одесу.
«Це той самий путін, який сказав канцлеру Німеччини Шольцу та президенту Франції Макрону, що не нападатиме на Україну — за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення в нашу країну. Ми не можемо вірити путіну, його слова пусті», — написав Кулеба.
Міністр закордонних справ росії сергій лавров має провести у середу, 8 червня, переговори щодо цього плану в Анкарі. Невідомо, чи направить Україна свого представника на перемовини.
Продовольча криза
ООН закликала путіна розблокувати українські порти через загрозу глобального голоду. Голова Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP) Девід Бізлі заявив, що зернові силоси України переповнені, водночас 44 мільйони людей у всьому можуть стикнутися з голодом.
В ООН проаналізували, що 276 мільйонів людей у всьому світі вже стикалися з гострим голодом на початку 2022 року. Очікується, що цей показник зросте на 47 мільйонів, якщо війна в Україні продовжиться. Зазначається, що найбільше людей постраждають у Субсахарській Африці.
Розвідка Міноборони України 10 травня повідомила, що окупанти вже вивезли велику частину викраденого з України зерна у Середземне море. Станом на 3 червня відомо, що росія вивезла у Сирію вже приблизно 100 тисяч тонн вкраденої пшениці. Звідти зерно можуть контрабандою продавати до інших країн Близького Сходу.
- Поділитися: