У 1948 році стратили прем’єр-міністра Японії часів Другої світової. Лише зараз ми дізналися, що сталося з його тілом

40-ий прем'єр-міністр Японії Тодзьо Хідекі. Грудень 1947 року
40-ий прем'єр-міністр Японії Тодзьо Хідекі. Грудень 1947 рокуCharles Gorry / AP

Розсекречені документи американських військових через понад 70 років дозволили дізнатися, що сталося з останками прем’єр—міністра Японії Тодзьо Хідекі, який правив країною в часи Другої світової війни й був страчений у 1948 році за результатом трибуналу.

Про це в інтерв’ю Associated Press розповів Таказава Хіроакі — професор Університету Ніхон, що в Токіо, який досліджував архівні документи.

Тодзьо — японський прем’єр у 1941-44 роках — вважається суперечливою постаттю в історії країни. Консервативна частина населення вважає його патріотом, тоді як на Заході побутує думка, що його дії призвели до затягування Другої світової на Далекому Сході — і, зокрема, до ядерного бомбардування Хіросіми й Нагасакі.

У вересні 1945 року, після капітуляції Японії у Другій світовій, Тодзьо під час арешту намагався накласти на себе руки, але вижив. Його разом із понад чотирма тисячами японців судили в межах Міжнародного військового трибуналу для Далекого Сходу. Тодзьо був серед 28 японських командувачів під час Другої світової, які постали перед трибуналом.

Із них семеро — зокрема й Тодзьо — були засуджені до смертної кари повішанням. Але після виконання вироку його тіло зникло. Для родичів загиблих і Японії загалом це було символом національного приниження: вони не могли належним чином попрощатися з загиблими, уточнює в розмові з AP Таказава Хіроакі.

Професор Університету Ніхон (Токіо) Таказава Хіроакі розповідає журналістам про документи, що розкривають подробиці зникнення тіла Тодзьо Хідекі у 1948 роціKoji Sasahara / AP

Для оплакування понад 2,5 мільйона загиблих у Другій світовій війні японців існує святилище Ясукуні. У 1978 році там увічнили пам’ять і Тодзьо та інших страчених військових командувачів під час Другої світової. Консервативні політики — зокрема й колишній прем’єр Японії Абе Сіндзо — регулярно навідуються до Ясукуні й ушановують пам’ять людей.

Це викликає суперечки з боку, зокрема, сусідів Японії — Південної Кореї й Китаю, які стверджують, що Ясукуні свідчить про відмову Токіо визнати відповідальність за злочини, скоєні японськими військами під час Другої світової.

За словами Таказави, документи, які свідчать про долю Тодзьо та ще шістьох після повішання, він уперше знайшов в архівах у США у 2018 році. За даними японського дослідника, ці свідчення вперше стали загальновідомими саме після його роботи. Із них випливає, що американські військові організували таємну операцію з ліквідації тіл японських командувачів.

40-ий прем'єр-міністр Японії Тодзьо Хідекі під час оголошення вироку на Міжнародному військовому трибуналі для Далекого Сходу. Листопад 1948 рокуCharles Gorry / AP

Відбулася вона приблизно так. У ніч на 23 грудня 1948 року труни з тілами Тодзьо й шістьох інших повішених завантажили на ваговоз і забрали із в’язниці, де вони до того лежали. Через півтори години їх доправили на базу американських військових у Йокогамі під охороною, а о 7:25 ранку — відвезли в тамтешній крематорій.

Там тіла Тодзьо й решти кремували, після чого прах доправили до найближчої злітно-посадкової смуги. В операції брав безпосередню участь майор Армії США Лютер Фраєрсон, який пізніше написав: «Ми відлетіли десь на 48 кілометрів углиб Тихого океану на схід від Йокогами, і я особисто розвіяв прах над широкою територією».

Таказава тепер планує знайти свідчення, які б вказували на долю інших людей, страчених під час трибуналу 1946-48 років — таких усього близько 920. А правнук Тодзьо, Хідетоші, в розмові з AP припускає, що відкриття Таказави може допомогти нарешті з’ясувати, де саме покоїться його предок, щоб належним чином ушанувати його пам’ять.

«Усе про мого прадіда було закритим, зокрема його промови. Якщо взяти це до уваги, думаю, що відмова зберігати його останки була частиною окупаційної політики [США щодо Японії]. Сподіваюсь, ще побачу нові відкриття про невідомі факти минулого», — говорить Тодзьо Хідетоші.