Згідно з глобальним дослідженням науковців зі США, Великої Британії, Індії, Нідерландів та ще низки країн, в Україні зафіксували найнижчий показник здорового життя у 2019 році серед усіх європейських країн.

Дослідження опубліковано в науковому журналі The Lancet.

Основним показником у дослідженні є роки життя з поправкою на інвалідність (Disability-Adjusted Life Year, DALY). Він визначає не середню тривалість життя, а загальний «тягар» хвороб, виражений у кількості років, втрачених через погане здоров’я, інвалідність чи смертність.

За підрахунками, DALY в Україні у 2019 році становило 61,7 року. У списку найближчою європейською країною до України є Росія із показником 63,7 року. Найвищий показник DALY серед європейських країн — у Словенії (70,1), Албанії (68,7) та Чехії (68,5), а загалом у світі — у Сінгапурі, там він становить 73,9.

DALY нижчий за середню тривалість життя у країнах, бо останній показник не враховує втрати років через погане здоров'я. Приміром, середня тривалість життя в Україні становить 72,01 року, що більше за DALY на майже 10 років.

Дослідження у The Lancet охоплює загалом 204 країни світу. Його автори вказують, що за останнє десятиліття у світі продовжує зменшуватися народжуваність і збільшуватися смертність.

Як підрахували науковці, у половині досліджуваних країн рівень народжуваності був нижчим за рівень смертності. А в кожній п’ятій країні не лише знижується народжуваність, а ще й збільшується кількість емігрантів.

Що ще свідчить про тривалість нашого життя?

Ще один поширений показник — це Індекс людського розвитку (ІЛР), який щороку складає Світовий банк. Цей показник також враховує середню тривалість життя.

За останнім рейтингом ІРЛ Україна перебуває нижче середнього рівня Європи та Центральної Азії, хоча показник і вищий у порівнянні з іншими країнами з подібним економічним розвитком. Загалом за останні 10 років ІЛР України не покращився.

Поділитись: