У 2021 році в Україні сталося 108 випадків переслідування активістів. Найчастіше їх залякували або шкодили майно — ZMINA
У 2021 році правозахисники зафіксували 108 випадків переслідування активістів в Україні. Упродовж останніх трьох років кількість випадків тиску на активістів лише зростає: у 2020 році таких інцидентів зафіксували 101, а у 2019—му — 83.
Про це йдеться в доповіді Центру прав людини ZMINA щодо переслідування громадських активістів і правозахисників у 2021 році.
Найчастіше активісти стикаються зі спробами залякування (27 випадків). Їм також часто знищують чи пошкоджують майно (24) або здійснюють фізичні напади на активістів (20).
Також були випадки, що мали ознаки дискредитаційних кампаній (12) і незаконного юридичного переслідування (7). П'ять інцидентів правозахисники розцінюють як перешкоджання діяльності громадських організацій: переважно йдеться про зрив просвітницьких заходів.
Ще чотири випадки мали ознаки незаконного затримання чи обшуку та перешкоджання мирним зібранням, три випадки — порушення приватності, зокрема стеження за активістами.
Торік випадки переслідування зафіксували у 17 регіонах. Але найбільше їх було в Києві (50), а також в Одеській, Харківській та Луганській областях (10, 9 і 8 випадків відповідно). Така ситуація зберігається з попередніх років.
Упродовж 2021 року найбільше переслідували тих активістів, які захищають права ЛГБТ (17 випадків), борються з корупцією (16), протидіють незаконному будівництву (13) та захищають довкілля (11).
«Як і в попередні роки, у 2021 році постраждалі не завжди могли одразу домогтися відкриття проваджень за своїми заявами, які поліція всупереч законодавству розглядала як звернення громадян, тож доводилося відкривати провадження через суд», — зазначили правозахисники.
Крім того, ZMINA звернула увагу на дві смерті громадських діячів правого крила: мігранта з Білорусі Віталія Шишова та активіста «Правого сектора» Олександра Іваніна. Проте кажуть, що на момент публікації звіту не виявили достатньо доказів, щоб однозначно пов'язати їх загибель із громадською діяльністю. Правозахисники продовжують спостерігати за перебігом слідства.
Також у звіті зазначили, що продовжують працювати Telegram-канали, зокрема «платформ ультраправих угруповань та окремих діячів», які публікують персональні дані правозахисників та громадських активістів, а також цькують їх.
- Поділитися: