У 2023 році в Україні запровадили 134 стандарти НАТО — Міноборони

Станом на початок 2024 року в Міністерстві оборони, Збройних силах та інших складових сектору безпеки й оборони України вже запроваджені 309 стандартів НАТО. Це більше, ніж ухвалено в деяких державах—членах НАТО, які приєдналися під час останньої хвилі розширення Альянсу.

Про це повідомив заступник міністра оборони, генерал-лейтенант Іван Гаврилюк у коментарі «Укрінформу».

Йдеться, зокрема, про стандарти щодо управління військами та критерії щодо експлуатації озброєння та військової техніки. У 2023 році також практично завершилася розробка національних стандартів системи керування життєвим циклом озброєння і військової техніки, заснованих на основоположних стандартах НАТО.


У межах пакета Цілей партнерства України з НАТО Києву запропонували запровадити до 2025 року 219 стандартів Альянсу. Наразі з рекомендованих 219 стандартів Україна вже запровадила 186. Ще 123 стандарти були запроваджені в ініціативному порядку.

Загалом у Північноатлантичному альянсі існує приблизно 1200 стандартів, які постійно змінюються й удосконалюються. Їх переглядають щонайменше кожні три роки.


Гаврилюк також уточнив, що у 2024 році в Україні планують запровадити ще 50 стандартів НАТО у секторі безпеки. Запровадження стандартів НАТО як у 2023, так і у 2024 році передбачено планами пріоритетних дій Кабінету Міністрів.

Україна та НАТО

Із 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах із Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес членства для України «перейде із двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка включає гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.

Зеленський назвав «гарними» результати саміту, однак зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу із чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе аж після завершення бойових дій.