У Білорусі через день після відкриття першої АЕС заявили про заміну обладнання на станції

Через день після урочистого відкриття першої атомної електростанції у Білорусі заявили про тимчасову зупинку її роботи та заміну обладнання.

Про це пише Tut.by.

За інформацією журналістів, у неділю, 8 листопада, перший блок Білоруської АЕС перестав виробляти енергію, а турбіна зупинилась через вихід з ладу трансформаторів напруги. Зазначається, що трансформатори вибухнули на одному з агрегатів, пов'язаних з генератором.

Формально, нічого незвичайного на станції не сталося, а інцидент не впливає на безпеку реактора з точки зору витоку радіації. Однак, багато часу може піти на розслідування, відновлення схеми видачі потужності та повторне налагодження роботи станції.

За словами джерела журналістів, найближчим часом станція виробляти енергію не буде, а в АЕС надішлють гарантійні претензії до виробника трансформаторів.

Представники станції не відповіли на запит журналістів про перешкоди у роботі. Однак в Міністерстві енергетики Білорусі заявили, що на станції досі триває «етап запуску».

«Даний етап передбачає режими роботи енергоблоку на різних рівнях потужності (до 500 МВт), а також перевірку стійкості роботи енергосистеми за неодноразового її зниження», ㅡ йдеться у заяві Міненерго.

Відкриття першої Білоруської АЕС відбулося 7 листопада. Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що це історичний момент, а Білорусь «стала ядерною державою».

Водночас країна-сусід Білорусі Литва назвала запуск АЕС безвідповідальним та закликала зупинити її роботу, поки «не будуть виконані найвищі стандарти ядерної безпеки та екологічні вимоги».

Атомна електростанція у Білорусі

Свою першу атомну станцію Білорусь будує вже майже десять років. Запуск першого реактора неодноразово переносили, востаннє — на початок 2020 року.

Будівництво АЕС у країні розпочали нібито щоб знизити залежність від Росії. Однак проєкт «АЕС-2006», за яким будують станцію, — російський, а основний партнер Білорусі у будівництві станції — російська компанія «Атомстройекспорт» з держкорпорації «Росатом».

90% грошей на будівництво теж дає Росія. У 2011 році Білорусь отримала кредит в $10 мільярдів, який має виплачувати протягом 15 років після введення станції в експлуатацію. Ухвалюючи рішення про будівництво станції у 2008 році, Лукашенко заявляв, що це дозволить зміцнити державну незалежність і економічну самостійність Білорусі.

Однак у Білорусі, яка виробляє свою електроенергію на ТЕС, і так її профіцит. Куди будуть дівати електроенергію з АЕС — невідомо.

Ще більше запитань виникає до самого процесу будівництва АЕС. Білоруські екологи та активісти зазначають, що будівництво велося непрозоро, а проконтролювати його якість громадськість і експерти не можуть. Говорять і про неналежні умови праці, через які люди гинули та отримували травми.

Детальніше про те, як Білорусь будує атомну станцію і на що сподіваються ті, хто проти — можна прочитати тут.