У частково визнаному Косові обрали нову президентку. Попередника звинуватили у воєнних злочинах, і він подав у відставку

Вйоса Османі, президентка частково визнаної держави Косово, 13 листопада 2020 року
Вйоса Османі, президентка частково визнаної держави Косово, 13 листопада 2020 рокуVisar Kryeziu / AP Photo

Парламент частково визнаної держави Косово призначив новою президенткою Вйосу Османі — представницю керівної партії «Самовизначення».

Про це повідомляє Reuters.

Османі з лютого 2020 року була спікеркою парламенту, а після відставки Хашима Тачі в листопаді 2020 року стала виконувачкою обов'язків президента.

71 член парламенту 4 квітня проголосував за призначення Османі. Водночас опозиційні партії та представники громадськості розкритикували призначення, оскільки усі керівні посади в країні посідають представники однієї партії.

У лютому до влади прийшов уряд прем'єр-міністра Альбіна Курті, очільника партії «Самовизначення». Спікером парламенту також є представник цієї політсили.

Що відомо про Османі?

Reuters називає нову президентку представницею молодих громадян Косово, яка знайома з життям на Заході та розчарована наданням посад родичам і знайомим.

У своїй промові вона закликала до діалогу та нормалізації відносин із Сербією, водночас зазначила, що Белград спершу має вибачитися та притягнути до відповідальності винних за військові злочини під час війни у 1998-1999 роках.

Османі була представницею президента в комісії, що розробила Конституцію Республіки Косово 2008 року, і членом юридичної групи в Міжнародному суді ООН в Гаазі під час судового розгляду щодо правомірності проголошення незалежності Косова у грудні 2009 року.

Що таке Косово та про які воєнні злочини йдеться?

У 1998-1999 роках між Армією визволення Косова і сербською армією тривали бойові дії. АВК воювала за незалежність Косова. Після втручання НАТО бойові дії припинилися.

За оцінками, внаслідок бойових дій загинули понад 10 тисяч людей, переважно етнічні албанці. З 2015 року воєнні злочини того часу розслідує спеціальний орган — Спеціалізовані палати і прокуратура Косова. Він розташований у Гаазі.

Колишнього президента Косово Хашима Тачі, який у 90-х був командиром Армії визволення Косова, звинуватили у вбивстві майже 100 людей під час війни 1998-1999 років. Наразі він перебуває в Гаазі та очікує на суд. Звинувачення проти себе Тачі відкидає.

Незалежність Косово проголосило у 2008-му, але його визнають понад 100 членів ООН, зокрема США та більшість країн ЄС. Україна не визнає незалежності Косова.

Сербія Косово не визнає і вважає його автономією у складі своєї території. Це призводить до конфліктів між Белградом і Приштиною: часом — дипломатичних, часом — економічних (ідеться про блокування поставок товарів).