У Чернігові комісія Мінкульту почала перевіряти старовинні собори, якими користується УПЦ МП

У Чернігові почала працювати комісія Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) України. Зокрема, фахівці оглянули 5 жовтня три собори, якими користується Українська православна церква московського патріархату.

Про це йдеться в заяві на сайті МКІП.

Зазначається, що одним із завдань комісії є «прийняття державного нерухомого майна Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” у власність держави» від «тимчасових користувачів».

У МКІП не уточнюють, хто є цими «тимчасовими користувачами», але згадують про П’ятницьку церкву, Спасо-Преображенський собор, Троїцький собор та Єлецький Успенський собор.

У першому храмі звершує богослужіння Православна церква України, а у трьох соборах — Українська православна церква московського патріархату.

Загалом до майнового комплексу заповідника «Чернігів стародавній» входять 26 пам’яток архітектури національного значення.

Станом на 5 жовтня комісія МКІП зафіксувала занедбаний стан Спасо-Преображенського собору, який тривалий час перебував у користуванні УПЦ МП, незадовільний стан Троїцького собору, потреби щодо збереження Успенського собору Єлецького монастиря.

Також комісія задокументувала руйнування П’ятницької церкви, пошкодженої внаслідок російського ракетного удару 19 серпня 2023 року.

Далі в Мінкульті планують визначити невідкладні заходи для збереження пам’яток заповідника й обрати першочергові об’єкти для реставрації.

Крім того, комісія відомства звернеться до міжнародних організацій та фондів з розрахунками потреб для проведення реставраційних і консерваційних робіт деяких обʼєктів.

Тим часом в УПЦ МП зранку 5 жовтня заявили, що «невідомі особи у камуфляжній формі» оточили три собори й «не давали можливості потрапити в ці храми для молитви та участі в богослужінні».

У єпархіальному управлінні розповіли, що стосовно цих храмів зараз триває судовий спір. Рішення суду ще не винесене, стверджують в УПЦ МП.

Згодом в УПЦ МП поскаржилися, що адвоката їхньої Чернігівської єпархії забрали в Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, коли він «надавав правову допомогу вірянам».

Більше про собори

Спасо-Преображенський собор — один з найдавніших храмів Русі. Розташований в історичному середовищі Чернігова, у центрі колишнього дитинця. Був головною архітектурною домінантою міста. Завдяки високим вежам, що фланкують західний фасад, і зараз відіграє роль важливої домінанти.

Троїцько-Іллінський монастир кінця XVII-XVIII століть — один з найбільш цікавих та мальовничих архітектурних комплексів України. Своєрідність архітектури Троїцького собору в тому, що він побудований з використанням об’ємно-просторової композиції давньоруського храму в поєднанні з елементами українського бароко та раннього класицизму.

Зовнішній вигляд собору має загальні риси з культовими спорудами Заходу — костьолами з обов’язковими квадратними вежами по кутах західного фасаду.

Єлецький монастир ще в середині XI століття заснував князь Святослав Ярославич у зв’язку з появою на одній із ялин у цій місцевості ікони Божої Матері. Датою цієї події називають 3 лютого 1060 року (за старим стилем). Згідно з тим же переказом, у монастирі певний час перебував чернець Антоній Печерський.