У Чернігові музейники попросили священників УПЦ МП прибрати із собору ікону з Миколою II

Спасо-Преображенський собор у Чернігові. Ілюстративне фото
Спасо-Преображенський собор у Чернігові. Ілюстративне фотоWikimedia / Nomad0212

У Спасо—Преображенському соборі Чернігова музейні працівники виявили російську імперську символіку — ікону Миколи II, останнього імператора російської імперії, та його сім’ї. Вони попросили священників Української православної церкви московського патріархату прибрати зображення російського діяча.

Про це повідомляється на сайті Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

5 жовтня в Чернігові почала працювати комісія Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) України.

Одним із завдань комісії є «прийняття державного нерухомого майна заповідника “Чернігів стародавній” у власність держави» від «тимчасових користувачів».

Під час огляду Спасо-Преображенського собору, що розташований в історичному центрі Чернігова, члени комісії побачили ікону Миколи II та його сім’ї, які зараховані російською православною церквою до лику «страстотерпців».

Як зауважив представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко, зображення Миколи II, російського імператора, який проводив політику, спрямовану на підкорення, експлуатацію та асиміляцію українського народу, підпадає під закон про заборону пропаганди імперської політики.

Після зауваження науковців священники Спасо-Преображенського собору демонтували згадану ікону й винесли її з українського храму.

Бутко додав, що священники УПЦ МП розмістили зображення Миколи II з метою пропаганди російської імперської політики.

Канонізація Миколи II

У 1996 році спеціальна синодальна комісія РПЦ винесла позитивний вердикт щодо канонізації «царських мучеників», але на Архієрейському соборі РПЦ у 1997 році рішення про «прославлення» останнього російського імператора не схвалили.

Частина єпископів висловилася категорично проти, а абсолютна більшість зайняла вичікувальну позицію. У травні 2000 року президентом рф став володимир путін. І вже у серпні того самого року Архієрейський собор РПЦ ухвалив рішення про канонізацію Миколи II, який у народі отримав прізвисько Кривавий.

Більше про собор

Цей собор є одним із найдавніших храмів Русі. Він розташований в історичному середовищі Чернігова, у центрі колишнього дитинця. Будівництво собору було розпочато приблизно у 1033–1034 роках за розпорядженням першого відомого за літописами чернігівського князя Мстислава Володимировича.

Вперше літописи згадують про «церкву святого Спаса» у 1036 році, коли князь Мстислав раптово помирає. На цей час стіни собору височіли на рівні вершника, який стоїть у стременах, піднявши руку, тобто близько 4 метрів. Ймовірно, після смерті Мстислава будівництво припинилося, і храм був добудований при наступному чернігівському князеві — Святославі Ярославичі.

Спасо-Преображенський собор входить до складу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» та водночас до останнього часу був храмом УПЦ МП.