У ДПСУ розповіли, що означає останнє розширення повноважень прикордонників

15 грудня в Україні набули чинності зміни до закону про прикордонну службу щодо порядку застосування прикордонниками заходів примусу, бойової техніки та озброєння. У ДПСУ розповідають, що зміниться на практиці.

Про це йдеться у роз'ясненні ДПСУ.

Зміни про вдосконалений порядок застосування прикордонниками засобів примусу ухвалили ще у листопаді. Закон врегульовує низку аспектів, які мають допомогти прикордонникам, «коли слова не ефективні».

Нововведення стосуються застосування спецзасобів: кайданків, залучення службових собак, засобів акустичного, мікрохвильового впливу, радіоелектронної протидії, зброї, бойової техніки, озброєння, встановленого на кораблях, катерах та повітряних суднах прикордонної служби тощо.

Зокрема, закон регламентує застосування зброї під час відсічі та стримування збройної агресії проти України та в особливий період.

У напрямку території суміжної держави прикордонники можуть застосовувати вогнепальну зброю, озброєння та бойову техніку для відбиття збройного нападу, вторгнення на територію України сил інших держав, припинення збройних провокацій.

Також нововведення дозволяють прикордонникам приземляти, збивати та перехоплювати дрони, які з порушенням правил літають у прикордонній смузі, поблизу суден Держприкордонслужби, пунктів пропуску, КПВВ, місць розташування підрозділів і нарядів тощо.

Що зміниться для цивільних людей?

Зміни передбачають, що прикордонники можуть здійснювати поверхневу перевірку людей, речей, товарів (вантажів), транспортних засобів. У разі потреби речі, які можуть бути речовими доказами або заподіяти шкоду життю і здоров’ю людини, можуть вилучити.

Поверхнева перевірка може здійснюватися у таких випадках:

  • у разі порушення чи спроби порушити прикордонний режим або зашкодити інтересам національної безпеки України;
  • у разі перебування людини в межах прикордонної смуги без відповідного дозволу;
  • у разі наявності підстав вважати, що в транспорті перебуває правопорушник або людина, свобода якої незаконно обмежується;
  • у разі наявності підстав вважати, що в людини чи в транспорті є речі, обіг яких заборонений чи обмежений, або які становлять загрозу життю і здоров’ю людини;
  • якщо транспорт або річ людини є знаряддям вчинення правопорушення та/або перебуває в місці, в якому могло бути вчинено правопорушення;
  • в інших випадках, передбачених законодавством або рішенням суду.

Як відбуватиметься поверхнева перевірка?

Прикордонники здійснюватимуть візуальний огляд та можуть проводити по поверхні вбрання людини рукою, спеціальним приладом або засобом.

Перевірку проводять військовослужбовці та працівники ДПСУ: жінки перевіряють жінок, чоловіки ㅡ чоловіків. Хоча у невідкладних випадках це може бути будь-який уповноважений посадовець, за умови використання спецприладу.

Речі та транспорт оглядатимуть візуально без втручання в їх конструктивні особливості та без порушення цілісності пакування. Під час перевірки у ДПСУ мають право вимагати відкрити сумку, капот, кришку багажника або двері салону, показати вміст кишень тощо. Люди, які проходять перевірку, зобов'язані це зробити, інакше загрожує адміністративна відповідальність.

Поверхневу перевірку не застосовуватимуть щодо людей, які мають право недоторканності або дипломатичний імунітет.

До схвалення цього закону прикордонники для огляду вмісту речей людини мали або отримати її добровільну згоду, або залучати митні підрозділи.