У Фінляндії винайшли і встановили першу у світі «піщану батарею», яка може зберігати «зелену» енергію кілька місяців

Фінські дослідники встановили першу у світі повністю робочу «піщану батарею», яка може зберігати «зелену» енергію протягом кількох місяців.

Про розробку пише BBC.

Учені пояснюють, що основною проблемою «зеленої» енергетики є її постачання у періоди, коли, наприклад, сонце не світить, або вітер не дме.

Група молодих фінських інженерів з проєкту Polar Night Energy вже завершила першу комерційну установку батареї з піску, яка, на їхню думку, може розв'язати проблему зберігання такої енергії в недорогий та безпечний спосіб.

«Щоразу, коли виникає такий високий сплеск доступної зеленої електроенергії, ми хочемо мати можливість дуже швидко доставити її до сховища», — сказав Маркку Юленен, один із двох засновників Polar Night Energy.

Як це працює?

Нову батарею встановили на невеликій електростанції на заході Фінляндії. Ключовий елемент цього пристрою — близько 100 тонн будівельного піску в бункері.

«Зелена» електроенергія нагріває пісок до 500°C шляхом резистивного нагріву (той самий процес, завдяки якому працюють електричні каміни). Це генерує гаряче повітря, яке циркулює у піску за допомогою теплообмінника.

Пісок є дуже ефективним середовищем для зберігання тепла і з часом мало втрачає. Розробники кажуть, що їхній пристрій може підтримувати температуру піску 500 градусів Цельсія протягом декількох місяців.

Тому, коли ціни на енергію стають вищими, батарея випускає гаряче повітря, яке нагріває воду для системи централізованого теплопостачання, яка потім подається до будинків, офісів і навіть до місцевого басейну.

Зазначимо, що Фінляндія отримує більшість свого газу з росії, тому війна в Україні привернула ще більшу увагу до проблеми «зеленої» енергії та її зберігання в країні, особливо в умовах довгої фінської зими.