У Гонконзі 8 грудня сотні тисяч людей вийшли на вулиці аби висловити протест проти політики чинного уряду на чолі з Кері Лем.

Про це повідомляє інформаційне агентство AFP.

За оцінками організаторів протесту — Фронту за громадянські права людини (CHRF), — на вулиці вийшло близько 800 тисяч людей, тоді як правоохоронці назвали набагато нижче число — 183 тисячі.

Попри суттєву розбіжність у даних обох сторін, вони все одно вказують на те, що протести 8 грудня стали наймасовішими в Гонконзі. Демонстрації в автономному регіоні Китаю тривають уже майже шість місяців — півріччя настане в понеділок, 9 грудня.

Напередодні акції уряд Гонконгу оприлюднив заяву, в якій закликав протестувальників до спокою і запевнив, що «засвоїв уроки й смиренно дослухається до критики та сприйме її», повідомляє ВВС. Напередодні, 24 листопада, в регіоні пройшли вибори до районних рад, де більшість голосів отримали опозиційні кандидати з продемократичного руху: вони контролюватимуть щонайменше 17 із 18 районних рад. Водночас зі 182 представників найбільшої у Гонконгу прокитайської партії 155 кандидатів зазнали поразки.

Акція 8 грудня була погоджена з правоохоронцями — вперше за майже чотири місяці — й пройшла переважно без сутичок. Перед початком акції поліція заарештувала 11 осіб, у яких знайшла зброю, яку, за словами правоохоронців, демонстранти могли використати під час протестів. Серед зброї вилучили армійські ножі, петарди, 105 куль і напівавтоматичний пістолет.

Також поліція повідомила про те, що кілька протестувальників кидали коктейлі Молотова в будівлю вищого суду Гонконга й розмалювали її написами, спрямованими проти Китаю. Під кінець дня в Центральному районі міста демонстранти ледь не зіштовхнулися з правоохоронцями: ті підготували водомет, однак протестувальники на вимогу поліції відійшли з району.

З настанням темряви люди дістали свої мобільні телефони й увімкнули на них ліхтарі, утворивши велику мерехтливу інсталяцію.

Приводом до протестів у Гонконзі стала прийнята поправка до закону, яка б дозволила екстрадувати людей з Гонконгу до материкового Китаю. Очільниця території Керрі Лем 23 жовтня виконала свою обіцянку відкликати поправку, проте протести це не зупинило.

Згодом протестувальники висунули п’ять конкретних вимог: незалежне розслідування брутальних дій поліції, звільнення затриманих протестувальників, відмова від характеризування протестів як «бунту», відставка очільниці регіону Керрі Лем та обрання парламенту й лідера регіону шляхом загального виборчого права.

Гонконг — особливий адміністративний район Китаю, один із фінансових центрів світу, розташований на острові на південному сході країни, колишня британська колонія. Після закінчення Другої світової війни Гонконг належав Великій Британії, але у 1984 році Лондон зобов’язався передати Гонконг Пекіну за умов, що острів збереже економічну незалежність і капіталістичний устрій. У 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою «одна країна — дві системи».

Поділитись: