Фото:

Copernicus EU

Від найбільшого в Арктиці шельфового льодовика 79N, або Nioghalvfjerdsfjorden, на північному сході Гренландії відколовся величезний шматок льоду. Вчені кажуть, що це доводить, наскільки швидко впливає глобальне потепління на регіон.

Про це повідомляє BBC.

Ділянка, на якій стався розкол, займає приблизно 110 квадратних кілометрів — це як розмір Вінниці (113 квадратних кілометрів). Супутникові знімки показують, що лід розсипався на багато дрібних шматочків.

Льодовик 79N 80 км завдовжки та 20 км завширшки. На передньому краї льодовик роздвоюється, одне з відгалужень повертає на північ. Саме ця частина, яку називають льодовик Спальте, відкололася.

На супутникових знімках також видно, що на поверхні льодовика багато талих ставків. Це свідчить про підвищення температури повітря. Наявність талої води також негативно впливає на льодовики: вона затікає в щілини, через що утворюється більше тріщин та відколів.

Океанографи також зафіксували збільшення температури моря, а отже, шельфовий льодовик тане і знизу.

Фото:

Copernicus EU

Вчені кажуть, що 79N нещодавно став найбільшим арктичним льодовим шельфом після того, як льодовик Петерман втратив значну площу у 2010 та 2012 роках. Льодовик унікальний і може протриматися довше, тому що спереду його притиснули деякі острови. Проте з глобальними змінами клімату льодовик продовжить танути.

Ймовірно, він розпадеться зсередини. На думку науковців, цього не станеться у найближчі 10 чи 20 років.

А що взагалі з Гренландією?

У 2019 році цей льодовий щит втратив рекордну кількість льоду — 532 млрд тонн. Лише в липні розтануло 223 млрд тонн льоду. вода з Гренландії, яка розтанула у 2019 році, може затопити всю Велику Британію приблизно на 2,5 метри.

Взагалі до кінця століття тільки через танення Гренландії рівень води підніметься на 10 сантиметрів. Загалом же очікується, що рівень води до 2100 року підніметься на метр.

Це означає, що під водою можуть опинитися прибережні міста: Лондон, Шанхай, Гонконг, Колката, та острови в Тихому океані. Через це постраждають щонайменше 300 млн людей по всьому світу.

Поділитись: