У ГУР розповіли про свою операцію «троянського верблюда» у Судані: діяла група менш ніж із 10 людей

Українські воєнні розвідники провели спецоперацію «Троянський верблюд» для евакуації людей із Судану групою до 10 людей і без підтримки техніки, на відміну від інших країн. Для цього розрахували найбезпечніші маршрути та залучили місцевих.
Про це розповів спецпризначенець ГУР МОУ «Ярема» у сюжеті ТСН.
Більшість українців, які застрягли в Судані під час спроби держперевороту у країні, працювали там в авіаційній галузі: авіаційними інженерами, пілотами, бортпровідниками.
Інженер Максим Леміш розповів, що в день початку боїв у столиці Судану працівники, як завжди, приїхали на роботу до аеропорту, а через 5 хвилин розпочалася стрілянина зі всіх сторін. Можливості кудись тікати не було, тож люди сховалися в ангарі.
На території аеропорту почалися бої, військові з автоматами зайшли до ангара, погрожували та забрали гроші в українських авіаційників. Люди залишилися заблокованими без їжі та води.
«Там була машина кейтерингу на пероні, яку не встигли завантажити на літак. Тому ми вночі пробиралися й діставали звідти харчі та воду», — розповів інженер.
За словами спецпризначенця ГУР МОУ «Яреми», операція в Судані була важчою за операцію в Кабулі (Афганістан) 2021 року, звідки українські військові евакуювали людей після захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан».
«Був режим "усі стріляють у всіх". Були напади на конвої ЄС, Італії, Катару. Вони грабували, вбивали. Ця операція була набагато складнішою, бо в Афганістані була військова база США, були сили й точка відправлення», — розповів «Ярема».
На відміну від інших країн, які організували евакуаційні місії для своїх громадян із залученням військової техніки, військові ГУР МОУ діяли групою кількістю до 10 людей без бронетехніки, авіації, важкого озброєння: залучили місцевих, розрахували найбезпечніші маршрути, скористалися оголошеним перемир'ям і почали.

Як зазначається, розвідники вивезли людей дорогою від столиці Судану, Хартума, до кордону з Єгиптом. Цим маршрутом «троянського верблюда» скористалися й інші країни.
«900 км їхати територією, яка переходить із рук в руки. Одна траса могла нараховувати понад 40-50 блокпостів неідентифікованих сил, з ними не можна було ні зв'язатися, ні координуватися. Це було найскладніше», — розповів «Ярема».
Більше про евакуацію
Зранку 26 квітня МЗС України повідомляло, що із Судану вивезли 91 українця. Також евакуювали чотирьох суданців (членів їхніх родин) і 51 іноземця — громадян Грузії, Перу, Канади, Сент-Кітс і Невіс (країна Карибського басейну).
64 українці вирішили повернутися додому. У ГУР зазначали, що чартерний рейс із ними вже приземлився в аеропорту Польщі. Невдовзі евакуйовані українці мають перетнути державний кордон України.
У ГУР та МЗС відзначили, що евакуація з Судану триває. Дипломати продовжують стежити за ситуацією в країні. Якщо з'являться ще українці, які хочуть виїхати з Судану, Україна займеться їхньою евакуацією.
- Поділитися: