У Казахстані затримали музиканта з Киргизстану нібито за проплачену участь у протестах. ЗМІ поширили відео «допиту»

У Казахстані затримали джазового музиканта Вікрама Рузахунова з Киргизстану нібито за участь у протестах. Медіа Казахстану поширили відео, де чоловік каже, що йому заплатили.

Відео з музикантом показали на каналі «Хабар 24», передає «Клооп».

Чоловік розповідає, що брав участь у заворушеннях за 90 тисяч тенге (207 доларів), бо він безробітний. На відео він також сказав, що взяти участь у протестах йому запропонували невідомі люди, вони ж купили йому квитки на літак в Алмати та орендували квартиру.

Однак родичі розповіли, що затриманим є джазовий музикант із Киргизстану Вікрам Рузахунов. Вони вважають, що хлопця катували.

На ситуацію з Рузахуновим відреагували в Міністерстві внутрішніх справ Киргизстану. Там зазначили, що з'ясовують обставини затримання їхнього громадянина.

У відомстві пишуть, що, за словами родичів, музиканта запросили в Алмати на концерт. Він придбав квиток в Алмати 16 грудня 2021-го та вилетів у місто ввечері 2 січня. В аеропорт його супроводжувала мати разом зі своїм онуком. Зазначається, що у Рузахунова немає родичів у Казахстані, він їздив туди лише для концертів.

Доповнено (14:02). У Бішкеку біля посольства Казахстану в Киргизстані влаштували акцію на підтримку музиканта. До учасників вийшов керівник Держкомітету національної безпеки (ДКНБ) Киргизстану Камчібек Ташієв.

За його словами, Рузахунов «не є терористом і ніколи не був із цим пов'язаний».

За даними МВС Казахстану, у країні затримали 5 969 людей, яких вважають причетними до протестів.

Чому люди вийшли на протести у Казахстані?

Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.

Протестувальники вимагали вдвічі знизити ціну, а область забезпечити постійним запасом газу, оскільки наразі вони стикаються зі збоями в його подаванні.

Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.

Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.

Після цього в Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.

На тлі масових протестів у країні президент Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу».