Садир Жапаров
Фото:

Садир Жапаров/Instagram

На тлі політичної кризи в Киргизстані депутати місцевого парламенту затвердили Садира Жапарова прем’єр-міністром країни.

Про це повідомила пресслужба парламенту.

На засіданні були присутні 83 депутати зі 120. Всі вони проголосували за призначення Жапарова на посаду прем’єр-міністра, а президент Сороонбай Жеєнбєков вже підписав указ і затвердив новий склад уряду. 

На пресконференції Жапаров заявив, що відкритий для інвесторів, бо «йому не потрібні хабарі» та додав, що Росія залишається стратегічним партнером Киргизстану, з яким потрібно «тримати тісні зв’язки».

Що відомо про Жапарова?

У 2012 році Садир Жапаров намагався захопити «Білий дім» у Бішкеку, висловивши протест проти націоналізації найбільшого золоторудного родовища країни «Кумтор». Суд визнав його винним та засудив до одного року і шести місяців позбавлення волі, але пізніше його виправдали та звільнили.

Вже у 2013 році під час протестів проти «Кумтора» мітингувальники намагалися захопити в заручники губернатора Іссик-Кульської області Емілбека Каптагаєва. Тодішня влада звинуватила у цьому, зокрема, Жапарова, який не визнав своєї провини та виїхав з країни. Деякий період проживав на Кіпрі, а у 2017 році намагався повернутися до Киргизстану, але на кордоні його затримали. Суд призначив йому покарання до 11 років і 6 місяців позбавлення волі. 

З початком політичної кризи в країні та масових антиурядових протестів в Бішкеку у жовтні 2020 року політика звільнили протестувальники.

Що було раніше?

4 жовтня у Киргизстані відбулись вибори до парламенту. Результати показали, до парламенту проходять чотири партії, три з них називають приближеними до президента Сооронбая Жеенбекова. Подолати 7% бар'єр вдалося лише одній опозиційній партії.

Частина населення не погодилася з такими результатами, назвавши вибори незаконними через численні порушення: підкуп виборців, використання адмінресурсу тощо, та вийшли 5 жовтня на протести.

Протестувальники захоплювали адмінбудівлі, звільнили з СІЗО колишнього президента Алмазбека Атамбаєва, Садира Жапарова та експрем’єра Сапіра Ісакова.

ЦВК анулювала результати виборів і тепер упродовж двох тижнів має призначити нові.

 

Поділитись: