У Китаї на волю вийшов Чжан Юхуань — чоловік, який найдовше в історії країни (а саме 9778 днів, або 27 років) відсидів у в’язниці через помилковий вирок. Про це повідомляє BBC.

Йдеться про вбивство двох хлопців у 1993 році. Юхуань був їхнім сусідом, тож його визнали підозрюваним і затримали. У січні 1995 року суд визнав чоловіка винним у вбивстві й спершу засудив його до смертної кари, але через два роки пом’якшив вирок до довічного ув’язнення.

Юхуань весь цей час заявляв про свою невинуватість. Він також говорив, що під час допитів його катували поліцейські. Але йому тривалий час не вдавалося оскаржити вирок.

У березні 2019 року вищий суд погодився переглянути його справу, і, зрештою, в липні 2020 року прокурори виснували, що для визнання Юхуаня винним не вистачає доказів, і рекомендували його звільнити.

«Після перегляду матеріалів справи ми виявили, що немає прямих доказів, які б могли підтвердити вирок Чжану. Тож ми прийняли рекомендацію обвинувачення і визнали його невинним», — йдеться в заяві суду.

Рішення про звільнення Юхуаня привітала і його колишня дружина, яка продовжувала підтримувати чоловіка після розлучення. «Я була так приємно вражена, коли почула оголошення суду», — сказала вона.

Адвокат Юхуаня повідомив, що планує разом із клієнтом домогтися компенсації за помилковий вирок і притягти до відповідальності всіх, причетних до його ухвалення.

Що там із помилковими вироками й тортурами в Китаї?

Поліція в Китаї справді вдається до тортур, аби «вибити» зізнання в підозрюваних у скоєних ними (або не ними) злочинах. Те саме стосується і можливості оскаржити помилкові вироки. Офіційно Пекін почав боротися з цим явищем із 2010-х років.

Зокрема, тепер смертну кару має обов’язково схвалити Верховний суд Китаю, а вироки на основі самих лише зізнань підозрюваних (які можуть бути «вибиті» з них) почали скорочуватися. Утім ці зміни переважно стосуються кримінальних справ, а не політичних.

Поділитись: