У Китаї виявили меліоративну систему, побудовану 5100 років тому для запобігання регулярних розливів річки Янцзи і повеней, які знищували посіви.

У Китаї виявили меліоративну систему, побудовану 5100 років тому для запобігання регулярних розливів річки Янцзи і повеней, які знищували посіви.

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Зазначається, що система обслуговувала 10 тисяч гектарів родючої землі навколо стародавнього міста Лянчжу.

Розкопки тривали чотири роки. Будівництво системи каналів, за оцінками істориків, зайняло набагато більше часу — три тисячі робочих змогли за вісім років завершити дослідження лише однієї з великих дамб; для цього потрібно було пересунути 300 тисяч кубометрів землі.

Будівельники рили траншеї та зводили греблі. Між каналами виявилися залишки шлюзових споруд, що регулювали надходження води в канали.

В результаті була побудована мережа каналів, яка захищала поля від повеней і забезпечувала їх водою з великих резервуарів під час посухи. Будівельники системи подбали і про транспортні каналах, по яких могли проходити маленькі човни, що перевозили людей і вантажі.

Розкопки минулих років показали, що місто Лянчжу побудовали 5300-4300 років тому, що робить його меліоративну систему однією з найстаріших у світі і першою на території сучасного Китаю. Вона обслуговувала тільки одне місто. 

Меліоративна система — технологічно цілісна інженерна інфраструктура, що включає в себе такі окремі об'єкти, як меліоративна мережа каналів, трубопроводів (зрошувальних, осушувальних, осушувально-зволожувальних, колекторно-дренажних) з гідротехнічними спорудами і насосними станціями, захисні дамби, спостережна мережа, дороги і споруди на них, взаємодію яких забезпечує управління водним, тепловим, повітряним і поживним режимом ґрунтів на меліорованих землях.

Нагадаємо, на центральному пляжі Євпаторії в анексованому Криму перехожий знайшов кам'яну могилу дохристиянського періоду.

Поділитись: