У Литві відкрили провадження через можливе незаконне переміщення українських дітей до Білорусі

Генпрокурорка Литви Ніда Грунскене почала досудове розслідування за фактом можливого злочинного переміщення українських дітей до Білорусі.

Про це повідомила Генпрокуратура Литви.

Правоохоронці відкрили провадження за запитом міністра закордонних справ Литви Ґабрієлюса Ландсберґа. Той просив надати оцінку інформації від лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської про можливе ​​незаконне переміщення українських дітей до території Білорусі й ролі представників білоруської влади у сприянні цим злочинним діям.

У доданих документах зазначено, що після початку війни понад 2 тисячі українських дітей, переважно сиріт, незаконно переселили з тимчасово окупованих росією територій України до таборів Білорусі. Зазначається, що це, ймовірно, робиться за вказівкою чи з дозволу білоруського режиму.

Кримінальний кодекс Литви передбачає від 5 до 15 років за статтею про підбурювання чи організацію депортації цивільних з окупованої території у порушення норм міжнародного права. Також стаття про незаконне розлучення дітей із батьками чи опікунами передбачає позбавлення волі до восьми років.

Згідно з рішенням генпрокурорки, це досудове розслідування проводитимуть окремо від розслідування про російську агресію, яке розпочали в березні 2022 року.

Зазначимо, Офіс Генпрокурора України також повідомляв, що розслідує імовірну роль Білорусі в примусовому переміщенні українських дітей.

Представник білоруської опозиції Павло Латушко повідомляв, що у Страсбурзі європейським посадовцям організували презентацію звіту «Національного антикризового управління» про роль режиму лукашенка й «Союзної держави» Білорусі та росії у незаконному переміщенні й перевихованні українських дітей. А Рада Європи на травневому саміті в Ісландії зазначила у своїй декларації про примусове вивезення українських дітей на територію Білорусі.

Тим часом у МЗС Білорусі на зустрічі із представником ЮНІСЕФ скаржилися на «щораз більшу політизацію теми дітей у міжнародному порядку денному, зокрема білоруської практики приймання дітей з іноземних держав на оздоровлення у літніх таборах у Білорусі».