У Міненергетики планують відокремлення від енергосистем РФ та Білорусі вже у 2022 році

Міністерство енергетики України планує відокремлення України від енергосистем Росії та Білорусі вже у 2022 році, попри те, що з лютого імпорт російської електроенергії поновився.

Про це заявив виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко.

«Процес синхронізації виходить на фінішну пряму — у 2022 році ОЕС України відокремиться від енергосистем Росії та Білорусі і перейде в ізольований режим роботи. Після цього, у 2023 році, відбудеться повна синхронізація з ENTSO-E», ㅡ сказав він.

За словами Вітренка, синхронізація з європейською енергосистемою має перешкоджати монополії на ринку електроенергії в Україні, хоча й не все так просто.

«Ми розуміємо, що Україна має проблему з постачанням електроенергії з Європи за пікових навантажень. Тому розглядаємо можливість розширення, будівництва нових генеруючих потужностей, які б задовольнили наші потреби», ㅡ зазначив очільник Міненерго.

Імпорт із Росії

Попри те, що Юрій Вітренко бачить одним із головних своїх завдань на посаді від’єднання України від енергосистеми РФ, із 1 лютого Україна відновила імпорт електроенергії з Росії. Останнє постачання електроенергії з Росії було у березні 2020-го.

З початку року НКРЕКП більше не може скасовувати результати аукціонів на доступ до пропускної спроможності перетинів із Росією та Білоруссю. Такі повноваження регулятору давав закон «Про ринок електричної енергії». Він передбачав, що з квітня 2020 року Комісія могла анульовувати аукціони на доступ до міждержавних перетинів із країнами, які не є членами Енергетичного Співтовариства (зокрема з Росією та Білоруссю).

Однак з 1 січня 2021-го Комісія втратила такі повноваження. Щоб знову обмежувати імпорт, Верховна Рада має повернути їх НКРЕКП.

Водночас в «Укренерго» кажуть, що наразі для обмеження електроенергії з Росії підстав немає ㅡ згідно з законом оператор системи передачі має пропонувати учасникам ринку на аукціонах всю доступну пропускну спроможність міждержавних перетинів. Окрім того, закон передбачає обмеження імпорту або експорту електроенергії лише в разі аварійних ситуацій.