У Нагірному Карабаху сталася стрілянина з азербайджанськими військовими: є загиблі

Азербайджан заявив, що 5 березня в невизнаній «Нагірно—Карабаській Республіці» («НКР») сталася стрілянина через імовірне перевезення зброї з Вірменії. «НКР» звинувачення заперечує.

Про це повідомляють Міністерство оборони Азербайджану, «Радіо Свобода» та «Кавказский Узел».

Міноборони Азербайджану заявило, що отримало інформацію про те, що з Вірменії на територію самопроголошеної «Нагірно-Карабаської Республіки» перевозять військову техніку, боєприпаси та військовослужбовців.

Коли азербайджанські військові спробували зупинити й оглянути автомобілі, щоб перевірити інформацію, по них нібито відкрили вогонь. Через це з обох сторін є поранені та загиблі, стверджує Азербайджан.

Азербайджан заявляє, що автомобілі їхали не тією дорогою, яку можна використовувати для сполучення між Вірменією та «НКР». Також азербайджанці заявляють, що факти перекидання зброї, боєприпасів та іншої військової техніки з Вірменії до «НКР» були й раніше.

Відповідь «НКР»

Влада самопроголошеної «Нагірно-Карабаської Республіки» заперечила, що 5 березня на їхню територію намагалися перекинути техніку, зброю та військових.

«Співробітники поліції їхали легковим автомобілем з арцаської (карабаської — ред.) сторони до нашого поліцейського пункту, в машині взагалі не було зброї чи боєприпасів», — наголосив держміністр Гурген Нерсісян.

Він назвав заяву Міноборони Азербайджану «відвертою брехнею та спробою ввести в оману й обдурити міжнародну спільноту».

«Міністерство внутрішніх справ "НКР"» заявило, що внаслідок перестрілки загинув один їхній поліцейський, ще один — зазнав поранення.

Передісторія

Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. 2020 року конфлікт за цей регіон загострився до бойових дій, які тривали 44 дні.

Врешті-решт влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, з-поміж іншого, передбачала, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, які мали захищати власне невизнану «Нагірно-Карабаську Республіку».

Ті райони «НКР», які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років залишаться російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе. Повний текст угоди читайте тут.

Нове загострення

Уже в липні 2022-го президент Азербайджану Ільхам Алієв звинуватив росію та Вірменію в порушенні угоди щодо виведення вірменських військових. Алієв скаржився, що Азербайджан порушував це питання перед росіянами, але ті, попри обіцянки, не допомогли.

Ситуація в регіоні все загострювалася, і в серпні влада невизнаної «Нагірно-Карабаської Республіки» оголосила про початок часткової військової мобілізації. В ОБСЄ висловили «надзвичайну стурбованість» повідомленнями про загострення, закликали Вірменію та Азербайджан ужити всіх необхідних заходів для деескалації та відновлення діалогу.

Також російські миротворці отримали контроль над коридором, який сполучав невизнану республіку з Вірменією. Проте в середині грудня 2022 року дорогу фактично заблокували азербайджанські екоактивісти. Вони вимагали передати Баку нагляд за видобутком природних ресурсів у регіоні.

Наприкінці лютого 2023 року Міжнародний суд ООН за позовом Вірменії зобов’язав забезпечити безперешкодний рух людей і транспорту через Лачинський коридор.