У Північноатлантичному альянсі (НАТО) планують переконати Росію дотримуватися зобов'язань у межах Угоди про відкрите небо, щоб США не виходили з угоди.

Про це повідомляє пресслужба НАТО.

Після оголошення США про вихід з Угоди альянс скликав екстрену нараду. На ній країни-учасниці закликали Росію повністю дотримуватися зобов'язань угоди.

Адже США можуть передумати виходити з Угоди, якщо Росія буде дотримуватися всіх обов'язків.

«Повернення Росії до дотримання зобов'язань — найкращий спосіб зберегти переваги Угоди», — вважають у НАТО.

Нагадаємо, в Адміністрації Трампа заявили, що виходять з Угоди про в відкрите небо, яка дозволяю здійснювати мирні обльоти територіями країн-учасниць угоди для взаємного контролю над озброєннями.

Рішення пояснили тим, що Росія неодноразово порушувала Угоду, а ще тим, що супутникові знімки обходяться країні дешевше й швидше, ніж польоти авіації.

Міністерства закордонних справ Франції, Німеччини, Бельгії, Іспанії, Фінляндії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Чехії та Швеції заявили, що жалкують про рішення США вийти з угоди, бо вона була корисною та успішною.

Угоду про відкрите небо уклали в межах Організації з безпеки й співробітництва в Європі в 1992 році. Окрім США, її учасниками є 34 країни, зокрема й Україна. Мета Угоди полягає у зміцненні довіри між державами через удосконалення механізмів контролю за військовою діяльністю та за дотриманням чинних договорів у галузі контролю над озброєннями.

Кожна держава-учасниця Угоди про відкрите небо зобов’язувалася надавати іншій можливість за допомогою цивільної авіації оглядати її територію. Так учасники могли взаємно контролювати, чи не розробляються десь таємні озброєння. Так, за весь час було здійснено понад 1500 польотів.

Росія, втім, в останні роки заборонила доступ авіації до окремих районів у межах Угоди. Йдеться, зокрема, про Абхазію та Південну Осетію (які РФ окупувала внаслідок війни з Грузією в 2008 році), Москву, Чечню і частково Калінінградську область.

Поділитись: