УКРАЇНА

У Нацполіції працює напівлегальна охоронна структура, яку ініціював екс-радник глави МВС  – «Схеми»

21 вересня, 2018 19:31
УКРАЇНА/У Нацполіції працює напівлегальна охоронна структура, яку ініціював екс-радник глави МВС  – «Схеми»
Зберегти
Вигляд
У складі Нацполіції працює напівлегальна гібридна охоронна структура, яку ініціював Ілля Кива – «Схеми»

У складі Національної поліції України діє гібридна структура — відділ воєнізованої охорони «Безпека життя» Департаменту поліції охорони, діяльність якої не підпадає ані під дію закону «Про Національну поліцію», ані під дію закону «Про охоронну діяльність».

Про це йдеться в журналістському розслідуванні проекту «Схеми».

Відділ воєнізованої охорони «Безпека життя» у складі поліції охорони був створений в 2017 році Іллею Кивою, колишнім радником міністра внутрішніх справ. Метою цієї структури, за словами Киви, є працевлаштування ветеранів АТО та охорона громадського порядку.

Журналісти «Схем» зазначають, що працівники цього відділу регулярно з’являються поруч з Іллею Кивою на мітингах та заходах в поліцейській екіпіровці без розпізнавальних знаків.

На мітингу 17 липня під Спеціальною антикорупційною прокуратурою журналістам вдалось ідентифікувати декількох працівників «Безпеки життя», які на той момент представились учасниками Всеукраїнського союзу ветеранів АТО

На сторінці громадської організації «Всеукраїнський союз ветеранів АТО», яку очолює Ілля Кива, розміщено оголошення про роботу для ветеранів у відділі воєнізованої охорони «Безпека життя» Департаменту поліції охорони, тобто в державній структурі.

Журналісти «Схем» дізнались, що цей відділ займається фізичною охоронною діяльністю, виїздом на об’єкти та швидким реагуванням.

На питання щодо фінансування, у відділі їм повідомили, що робота «Безпеки життя» повністю забезпечується оплатою за охоронні послуги і не залежить від бюджетних коштів.

«Схеми» дійшли висновку, що цей відділ є фактично комерційною установою.

«Виходить, що керівник державного органу фактично опосередковано займається підприємницькою діяльністю через незаконне формування», — прокоментував це юрист громадської організації Центр протидії корупції Віталій Цокур.

Крім цього, журналістам вдалось отримати документ, який містить внутрішні положення «Безпеки життя».

Незалежні експерти, які вивчили цей документ, заявили, що керівник департаменту поліції охорони «не має повноважень для створення подібних підрозділів і не має права ними керувати», тобто можна сказати, що відділ був створений незаконно.

У внутрішніх положеннях підрозділу також вказано, що працівники можуть використовувати спецзасоби та, за певних умов, зброю.

Експерти ж зазначають, що працівники «Безпеки життя» є цивільними, а підрозділ не підпадає ні під дію закону України «Про Національну поліцію», ні під дію закону України «Про охоронну діяльність», а значить працівники підрозділу не мають повноважень на користування спецзасобами та зброєю.

«У нас виходить така гібридна структура, що вона не підпадає ні під дію закону «Про охоронну діяльність», ні під дію Закону «Про Національну поліцію», тому що всі 106 працівників цього відділу є цивільними особами, тобто неатестованими», – каже експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Євген Крапивін.

Це означає, що у випадку порушення закону працівником «Безпеки життя» ніяких юридичних наслідків для Національної поліції не буде, а сам працівник перед законом лишається просто фізичною особою, яка самостійно відповідає за свої дії.

На запит журналістів «Схем» прес-служба МВС відповіла, що всі підрозділи у структурі МВС та Нацполіції працюють відповідно до законодавства України.

Ілля Кива запевнив журналістів, що стосунку до «Безпеки життя» вже немає.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Будка»: як Кива захищав вічний вогонь — хіп-хоп від Hromadske.doc

/Лев Коротаєвський

Пов`язані новини