У Німеччині засудили 97-річну екссекретарку нацистського концтабору

Ірмгард Фурхнер на судовому засіданні в Ітцехо, Німеччина, 20 грудня 2022 року
Ірмгард Фурхнер на судовому засіданні в Ітцехо, Німеччина, 20 грудня 2022 рокуChristian Charisius / Pool Photo via DPA

Суд у Німеччині виніс вирок 97—річній Ірмгард Фурхнер, яка працювала у нацистському концтаборі. Вона стала першою жінкою, яка за останні десятиліття потрапила до суду за злочини, пов'язані з Третім Рейхом.

Про це пише Bild.

Літня жінка, якій закидають причетність до близько 11 тисяч випадків убивств часів нацистської Німеччини, до останнього не визнавала свою провину та відмовчувалася. Минулого року вона навіть втекла з будинку для літніх людей перед початком суду.

Утім через 21 місяць після висунення обвинувачення суд таки виніс Ірмгард Фурхнер вирок: її визнано винною за пособництво та підбурювання до масового вбивства щонайменше 10 505 людей у таборі Штутгоф в окупованій нацистами Польщі (поблизу міста Гданськ).

За даними слідства, вона була стенографісткою та першою секретаркою у комендатурі табору, допомагала тим, хто керував табором, у систематичному вбивстві в’язнів у період із червня 1943 року по квітень 1945 року.

Захист жінки наполягав, що її робота була обмежена лише робочим столом, де Фурхнер читала, сортувала та писала листи і телеграми від імені коменданта табору Пола Вернера Хоппе, але фізичної шкоди нікому не заподіяла.

Попри це, суд погодився, що вона повністю знала та розуміла, що відбувається в таборі.

Оскільки Ірмгард на момент скоєння злочину було 18-19 років, її засудили за кримінальним законодавством щодо неповнолітніх. Так, суд призначив 97-річній обвинуваченій два роки ув’язнення з випробувальним терміном.

За даними ЗМІ, на судовому засіданні Ірмгард Фурхнер не проявляла жодних емоцій та була одягнена у білий плащ та білу шапку, поки всі інші учасники процесу були одягнені в чорне.

За 41 день суду вона весь час мовчала, навіть не надала жодної особистої інформації. Лише один раз Фурхнер порушила мовчання, сказавши: «Мені шкода про все, що сталося. Шкодую, що тоді був у Штутгофі. Я не можу сказати більше».