У Норвегії вбивця 77 людей поскаржився на «нелюдські умови» увʼязнення. Що вирішив суд?

Масовий убивця Андерс Берінг Брейвік, 17 квітня 2012 року
Масовий убивця Андерс Берінг Брейвік, 17 квітня 2012 рокуHakon Mosvold Larsen/NTB Scanpix, via AP, File

Неонацист Андерс Брейвік, що у 2011 році в Норвегії вбив 77 людей, програв справу, у якій намагався покінчити з ізоляцією під час увʼязнення.

Про це пише BBC.

Так, 22 липня 2011 року в літньому молодіжному таборі на острові Утея Брейвік убив вісьмох людей через замінування автівки. Ще 69 він застрелив, більшість убитих були підлітками.

Нині він відбуває 21 рік ув’язнення — максимальний термін, який може призначити суд у Норвегії. Але строк можна продовжити до тих пір, поки чоловік вважатиметься таким, що становить загрозу.

Брейвік у в’язниці має доступ до кімнати для тренувань, кухні, телевізійної кімнати та ванної. Але його адвокати зажадали зняти обмеження на можливість листування Брейвіка із зовнішнім світом.

Захисники вказували, що засуджений, мовляв, жив у «повністю замкнутому світі». Брейвік подав до суду на владу Норвегії, стверджуючи, що його умови були «нелюдськими» і він був схильний до самогубства.

Ойстайн Сторрві, адвокат Брейвіка, сказав Reuters: «Він перебував в ізоляції 12 років, і полегшення його умов є життєво важливим для його благополуччя у в'язниці».

Але судді окружного суду Осло заявили, що обмеження, накладені на спілкування Брейвіка, були виправданими, оскільки він залишається небезпечним для суспільства.

Судді постановили, що він користувався «порівняно великою свободою» в закладі й мав доступ до багатьох послуг у повсякденному житті.

У 2018 році Брейвік заявив, що його утримування у трикімнатній одиночній камері негуманне та принижує його гідність. А втім, Європейський суд із прав людини відхилив цю скаргу.

У 2022 році суд відхилив клопотання про умовно-дострокове звільнення Брейвіка, постановивши, що він не змінився і залишається небезпечним для суспільства.

Про теракт

У липні 2011 року Андерс Брейвік підірвав вибухівку в центрі Осло, а потім розстріляв людей у молодіжному таборі. Брейвік визнав свою провину, проте не розкаявся. Експертиза визнала його осудним і не знайшла психічних розладів. У 2012 році Брейвіка засудили до 21 року позбавлення волі.

Під час терактів він стверджував, що очолює таємний християнський військовий орден, покликаний повстати проти мусульман у Європі (пізніше визнав, що ордену не існувало).