У передмісті колишніх Помпей археологи знайшли чудово збережену кімнату рабів. Це рідкісне свідчення їхнього побуту

Знайдена в районі стародавнього поселення Чивіта Джуліана кімната, в якій мешкала сім'я рабів
Знайдена в районі стародавнього поселення Чивіта Джуліана кімната, в якій мешкала сім'я рабівПомпейський археологічний парк

Італійські археологи знайшли кімнату рабів, які працювали в стародавньому поселенні Чивіта Джуліана. Воно було розташоване менш ніж за кілометр від легендарних Помпей, які були знищені виверженням вулкана Везувій у І столітті нашої ери.

Про це повідомило міністерство культури Італії.

За словами директора Помпейського археологічного парку Ґабріеля Зухтриґеля, кімната площею 16 квадратних метрів збереглася в чудовому стані. Вона має лише одне вікно на відносно великій висоті й три дерев’яні ліжка. Два з них завдовжки 1,7 метра, а одне — 1,4 метра; ймовірно, воно було призначене для дитини.

Знайдена в районі стародавнього поселення Чивіта Джуліана кімната, в якій мешкала сім'я рабівПомпейський археологічний парк

Також у кімнаті археологи знайшли дерев’яну скриню з об’єктами з металу й сукна, які, ймовірно, використовувалися як кінська збруя — певно, раби обслуговували колісницю свого хазяїна. Під ліжками виявили кілька речей, як-от амфори для зберігання дрібного майна та керамічні чашки. Кімната майже не була оздоблена.

Знайдена в районі стародавнього поселення Чивіта Джуліана кімната, в якій мешкала сім'я рабівПомпейський археологічний парк

«Найбільше тут вражає захаращеність і "крихкість" кімнати, яка нагадує щось між гуртожитком і складом», — каже Ґабріель Зухтриґель. Він каже, що знахідка є «унікальним свідченням» реального повсякденного життя найбільш вразливої верстви стародавнього суспільства.

Розкопки в Чивіті Джуліані розпочалися у 2017 році. Археологам уже вдалося знайти кілька цінних артефактів доби Стародавнього Риму, зокрема церемоніальну колісницю й стайню з рештками трьох коней. У листопаді 2020 року в поселенні виявили кімнату з рештками двох людей — імовірно, рабом та його хазяїном, які ховалися від виверження Везувію.

Виверження вулкану в Помпеях сталося в 79 році нашої ери. Воно повністю знищило давньоримське місто неподалік сучасного Неаполя, в якому тоді, за оцінками науковців, мешкали близько 13 тисяч людей.

Рештки Помпей, похованих під шарами попелу, пилу й каміння, знайшли лише в XVI століття, а з 1750-х років там почалися розкопки. Нині дослідники прагнуть вберегти виявлені рештки давньоримського міста від руйнування.