У Південній Африці заперечили плани про вихід із Міжнародного кримінального суду, як це анонсував президент

Офіс президента Південно—Африканської Республіки Сиріла Рамафоси спростував його заяву про те, що країна планує вийти з Міжнародного кримінального суду.

Про це повідомляє The Guardain із посиланням на заяву.

«Президент хоче пояснити, що Південна Африка залишається підписантом МКС. Це роз'яснення сталося після помилки в коментарі під час брифінгу для медіа, проведеного "Африканським національним конгресом" (АНК)», — йдеться в заяві.

За декілька годин до роз'яснення Рамафоса сказав: «Керівна партія ухвалила рішення про те, що вихід Південної Африки з МКС є розсудливим». А генсек АНК заявив, що путін може приїхати до ПАР будь-коли.

ПАР вже декілька десятиліть має тісні зв'язки з росією: кремль колись підтримував боротьбу АНК проти апартеїду. Рамафоса також відмовився засудити російське вторгнення в Україну.

ПАР уже намагалася покинути МКС у 2016 році, коли до країни приїхав тодішній президент Судану Омар аль-Башир, МКС видавала ордер на його арешт. Тоді політика так і не затримали. Але згодом суд ПАР вирішив, що вихід із МКС є неконституційним.

ПАР входить до 118 країн, які ратифікували Римський статут Міжнародного кримінального суду, а отже, юридично зобов’язана забезпечити виконання ордера на арешт путіна.

Хоча офіційного підтвердження поки не було, очікується, що в серпні путін може відвідати цю країну, щоби взяти участь у саміті БРІКС. Раніше саміти цієї групи в ПАР відбувались у 2013 та 2018 роках — і російський президент теж там був.

Навіть якби Південна Африка вирішила вийти з МКС, ще протягом 12 місяців вона мала б виконувати обов'язки члена, зокрема виконувати ордери на арешт.

Детальніше про ордер на арешт путіна

МКС видав ордер на арешт путіна 17 березня. Затримати його можуть на території країн, які ратифікували Римський статут. Україна його лише підписала, але не ратифікувала.

путіна підозрюють у незаконному переміщенні та депортації населення, зокрема дітей, з окупованих територій України до росії, відповідно до статей Римського статуту. Злочини були скоєні на окупованих територіях щонайменше з 24 лютого 2022 року.

Уповноважена з прав дітей росії львова-бєлова теж підозрюється у причетності до депортації українських дітей, відповідно до статей Римського статуту. У суді зазначають, що є підстави вважати, що вона також особисто відповідальна.