Світ / Сусідні країни

У Польщі продовжили ідею постерів «Я — українка»: тепер на них рестораторки та акторки

Громадське
Світ/Сусідні країни/У Польщі продовжили ідею постерів «Я — українка»: тепер на них рестораторки та акторки
Зберегти
Вигляд
Українець Іван Андріїшин продовжив у Польщі ідею з постерами «Я — українка» та створив альтернативні плакати «Я — українка. Я пишаюся цим». На них, замість прибиральниць та медичних сестер, зобразив акторок, програмісток, рестораторок.

На відміну від попередніх плакатів із збірними образами українських заробітчанок, Андріїшин зобразив жінок з конкретними іменами та професіями. Загалом — 13 плакатів на фоні тієї ж 200-гривневої купюри з українською письменницею та поеткою Лесею Українкою.

Учасниця проекту «Я — українка. Я пишаюся цим» засновниця перукарні Дарина Коч   
AndriJan.dsgn

Зокрема, журналістка Оксана Денисюк, директорка театру пісні Олена Завадська, співзасновниця польської мережі кав'ярень Інна Ярова та інші.

Андріїшин говорить, хотів показати, що серед українок в Польщі є також успішні жінки.

«Хотів показати, що українки у Польщі — це не лише продавчині в магазинах та опікунки старших людей, це також успішні жінки — бізнес леді, рестораторки, власниці готелів, програмістки або представниці інших видів діяльності», — сказав автор плакатів.

Він зазначив, що йдеться не про престижність або непрестижність професії, а про успіх українок у Польщі, який залежить безпосередньо від кожної людини. Свою роботу в Польщі чоловік починав зі збирання ягід та будівництва, тепер працює арт-директором на телебаченні.

«У коментарях з‘явились реакції, що або ти успішний, або невдаха. На мою думку, не існує поняття «неуспішна людина», є нерозкриті потенціали та можливості. І неважливо, жінка якої професії зображена на плакаті, якщо це, передусім, цілеспрямована людина, яка прагне досягати свого успіху в будь-якій сфері діяльності», — сказав Андріїшин.

Учасниця проекту «Я — українка. Я пишаюся цим» акторка Оля Босова   
AndriJan.dsgn

Він пояснив, що його плакати — не відповідь на проект із постерами заробітчанок, а його продовження. За словами Івана, проект художниці Оксани Брюховецької могли неправильно зрозуміти — «багато людей, які побачили ці плакати на вулицях, не читають текст маленькими буквами, а бачать лиш слова «Я — українка» та зображення прибиральниці чи продавчині».

На плакатах Брюховецької внизу був напис: «Сьогодні у зв'язку з труднощами та спадом економіки тисячі українок вимушені працювати в Польщі. Жінки заслуговують на достойну роботу та відповідне ставлення».

За словами Андріїшина, він планує збільшити кількість постерів, адже «успішних жінок у Польщі є багато, і я буду радий представити кожну, хто не соромиться заявити про свої досягнення».

Поки що плакати є лише в мережі Facebook, на відміну від постерів ідейниці та співавторки проекту Оксани Брюховецької — їх розклеїли у Варшаві.

Наприкінці жовтня у Польщі українські художники розклеїли постери із зображеннями трудових мігранток з України на фоні 200-гривненої купюри з Лесею Українкою. На плакатах зображені українки мили посуд, збирали ягоди, прибирали та працювали продавчинями.

Авторка ідеї Оксана Брюховецька пояснила, що статус та праця українських мігранток у Польщі, на її думку, має стати предметом дискусій, а такі плакати надають їм видимості.

Громадяни України отримали близько 21% всіх посвідок на проживання, виданих в ЄС у 2017 році. Найбільше посвідок українцям видавала Польща — 88% від усіх дозволів на проживання.

Пов`язані новини