У Польщі Сейм обрав нового прем’єра — Дональда Туска

Дональд Туск
Дональд ТускFacebook / Donald Tusk

Парламент Польщі, Сейм, 11 грудня обрав нового прем'єр—міністра — Дональда Туска, відправивши перед цим у відставку уряд Матеуша Моравецького.

Про це пише PAP.

За це проголосували 248 нардепів, 201 був проти, ніхто не утримався. Туск уже був прем'єром Польщі у 2007-2014 роках.

Раніше він звинуватив уряд своєї країни на чолі з Матеушем Моравецьким у бездіяльності щодо питання блокування кордону з боку польських перевізників. Страйк, на його думку, «ставить під загрозу польсько-українські відносини» та «нехтує інтереси Польщі».

Що передувало?

Президент Польщі Анджей Дуда 13 листопада призначив Матеуша Моравецького прем'єр-міністром і доручив йому сформувати новий уряд та надати пропозицію про вотум довіри. Варто зазначити, що опозиція має більшість у польському Сеймі. Вже 11 грудня польський парламент не висловив вотум довіри уряду Моравецького.

Більше про Туска

Дональд Туск — співзасновник та голова ліберально-консервативної партії «Громадянська платформа», яка у складі альянсу опозиційних сил отримала більшість голосів і місць у Сенаті за результатом парламентських виборів у жовтні цього року.

Він уже був прем’єр-міністром Польщі з 2007 по 2014 рік, коли президентом був його однопартієць Броніслав Коморовський.

Ще в університетські роки, в 1980-ті, Туск брав участь у діяльності профспілки «Солідарність», що згодом переросла в суспільно-політичний рух і зробила внесок у боротьбу польського народу з комуністичним режимом. Відтоді він активно займається політикою.

На початку 1990-х Туск став одним зі співзасновників «Ліберально-демократичного конгресу» — партії, орієнтованої на вільний ринок. Він уперше ввійшов до Сейму в 1991-му, але через два роки втратив місце.

У 1997 році Туска обрали до Сенату, і він став його віцеспікером. Через чотири роки політик створив правоцентристську «Громадянську платформу», вчергове ставши віцеспікером нижньої палати польського парламенту.

Як прем’єр-міністр Туск керував програмою «жорсткої економії». Він підвищив ПДВ, збільшив податок на дизельне пальне, алкоголь, тютюн і вугілля та скасував багато податкових пільг.

Він також був помірно консервативний у соціальних питаннях. Наприклад, виступав проти легалізації абортів, вважаючи, що чинне на той час польське законодавство про аборти найкраще захищає людське життя. Хоча у 2022 році політик змінив свої погляди на аборти, підтримавши їхню легалізацію.

У 2014-2019 роках Туск очолював Європейську Раду. З моменту свого вступу на посаду він працював, зокрема, над просуванням єдиної відповіді Європи на військове вторгнення росії в Україну. Зробив спроби скоординувати відповідь ЄС на європейську міграційну кризу і закликав нелегальних економічних мігрантів не приїжджати до Європи.

У лютому 2018 року Туск попередив Туреччину, щоб та «уникала погроз або дій проти будь-якого члена ЄС і замість цього взяла на себе зобов’язання щодо добросусідських відносин, мирного врегулювання суперечок і поваги до територіального суверенітету».

Туска вважають прихильником України. Він нагороджений Орденом князя Ярослава Мудрого I ступеня та має ступінь почесного доктора Львівського університету.