У проєкт резолюції МАГАТЕ включили заклик до росії залишити Запорізьку АЕС — Reuters

У проєкті резолюції, який Польща та Канада готують напередодні засідання Ради керівників (The Board of Governors) Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), є заклик до росії припинити всі дії на ядерних об’єктах України.

Про це пише Reuters, журналісти якого ознайомилися з текстом документа.

Рада керівників МАГАТЕ — один із двох керівних органів агентства, який розглядає та дає рекомендації щодо фінансових звітів, програми та бюджету МАГАТЕ. Рада також розглядає заявки на членство, затверджує угоди про гарантії та публікацію стандартів безпеки МАГАТЕ.

Під час засідання у березні 2022 року, коли російські окупанти захопили ЧАЕС та влаштували пожежу на ЗАЕС, Рада ухвалила резолюцію, у якій: засуджувала російську агресію; закликала припинити всі дії проти ядерних об'єктів в Україні; відновити повний контроль над ними з боку компетентних органів України. Тоді проти цієї резолюції виступили тільки росія та Китай.

За даними Reuters, ця резолюція стане продовженням березневої. У проєкті тексту йдеться, що Рада «висловлює жаль з приводу постійних насильницьких дій рф проти ядерних об’єктів в Україні, включно з постійною присутністю російських військ і персоналу "Росатома" на Запорізькій АЕС».

За словами дипломатів, з якими говорило Reuters, цей проєкт тексту підготовлений від імені України, яка не є членом Ради. Текст ще має бути офіційно поданий на щоквартальну зустріч правління наступного тижня. Потім його обговорять та проголосують.

Кілька дипломатів заявили, що оскільки формулювання схожі на ті, що були у березневій резолюції, документ можуть легко ухвалити і вони очікують незначних змін у його формулюванні.

Ситуація на ЗАЕС

6 вересня Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) опублікувало звіт за підсумками візиту своєї місії на окуповану росією Запорізьку АЕС. Агентство, зокрема, підтвердило присутність російських військових на станції, назвало ситуацію «безпрецедентною» та закликало негайно припинити обстріл території АЕС та її околиць.

У МАГАТЕ заявили, що потрібна домовленість усіх сторін для створення захисної зони навколо ЗАЕС, щоб уникнути пошкоджень, і агентство готове розпочати консультації для термінового створення такої зони.