У Раді пропонують поправку, яка може врятувати фігурантів сотень корупційних справ — ЦПК
У Верховній Раді розглянуть правку до законопроєкту №8235, яка може декриміналізувати сотні корупційних справ, включно зі схемами «Роттердам+» та в «Укрнафті», а також полегшити крадіжки на відбудові й закупівлях.
Про це заявили в Центрі протидії корупції.
Як відзначили в організації, сам законопроєкт покликаний внести суто технічні зміни до Кримінального кодексу, проте деякі депутати намагаються через нього декриміналізувати численні злочини корупції, які зараз розслідують правоохоронці або вже розглядає суд.
Йдеться про поправку до статті 364 ККУ. Депутати пропонують змінити цю статтю так, щоб зі складу злочину у вигляді зловживання владою або службовим становищем випадали випадки, коли чиновник зловживає владою не на свою користь, а на користь третіх осіб.
За словами юристів ЦПК, правка зокрема допоможе звільнити від відповідальності фігурантів таких проваджень:
- справи «Роттердам+», де посадовці НКРЕКП ухвалювали незаконні рішення в інтересах групи компаній ДТЕК Ріната Ахметова. За висновками слідства, схема завдала збитків державі приблизно на 40 мільярдів гривень;
- справи посадовців «Укрнафти», що діяли в інтересах третіх осіб, зокрема групи бізнесмена Ігоря Коломойського. Дії посадовців призвели до збитків державі на понад 13 мільярдів гривень;
- справи екскерівника ДФС Романа Насірова, який зловживав владою на користь ексдепутата Олександра Онищенка. Справа перебуває на фінальній стадії розгляду у ВАКС.
«В разі ухвалення правки в запропонованій редакції ці та сотні інших корупційних справ за цією статтею доведеться закрити. Вже ухвалені у ВАКС вироки в більшій кількості справ за цією статтею будуть скасовані. Крім того, ухвалення цієї правки зробить неможливим розслідування багатьох корупційних справ у майбутньому», — вважають у ЦПК.
Окрім того, цією ж правкою депутати також пропонують внести до статті 364 ККУ положення, за яким може значно ускладнитися розслідування справ про штучне завищення цін у закупівлях. Зокрема, проблема може виникнути під час розслідування справи «яєць по 17 гривень», які купували в Міноборони.
Річ у тім, що в правці пропонують визнавати злочином тільки завдавання «реальної матеріальної шкоди». Це означає, що купівля держорганом товару за вдвічі завищеною ціною може не вважатися «реальною матеріальною шкодою» державі. Злочином це визначатиметься лише в тому разі, якщо товар не буде поставлений узагалі й держава втратить кошти повністю.
Уже сьогодні, 10 липня, поправка має розглядатися профільним правоохоронним комітетом парламенту, і цього тижня законопроєкт буде розглядати Верховна Рада до другого читання.
- Поділитися: