Громадські активісти закликали депутатів Верховної Ради відкликати і не підтримувати проект закону № 9275, який передбачає внесення змін до закону про захист інформаційного простору. На думку активістів, проект закону передбачає «спробу введення цензури в Україні під прикриттям боротьби з російською пропагандою».

Про це йдеться у заяві коаліції «За вільний Інтернет», оприлюдненої на «Платформі прав людини».

Як повідомляється, 7 листопада низка депутатів, серед яких Іван Вінник, Оксана Білозір, Олена Матузко, Тетяна Чорновол та інші, зареєстрували у Раді проект закону «Провнесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного простору» № 9275.

Документ пропонує надати парламенту виключне право виносити на розгляд Ради нацбезпеки та оборони (РНБО) пропозиції щодо застосування санкцій до ЗМІ, мовників, телерадіоорганізацій та інших суб’єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення, їх засновників та вигодоодержувачів.

Водночас, зауважили активісти, закон «Про санкції» допускає застосування санкцій до громадян України, лише якщо вони здійснюють терористичну діяльність.

Відтак, автори законопроекту запропонували запроваджувати санкції у разі, якщо у діяльності інформресурсів вбачатимуться елементи тероризму. Зокрема, йдеться про позитивне висвітлення та підтримку діяльності бойовиків на сході України.

Водночас, коаліція вважає, що запропоновані проектом положення не можуть вважатися ефективним засобом протидії існуючим загрозам, і «створюють чергову можливість влади свавільно і незаконно втручатись у свободу вираження поглядів та діяльність ЗМІ». Це, на думку активістів, є особливою загрозою в умовах наближення виборів.

Крім того, зауважили експерти, запровадження санкцій для обмеження діяльності ЗМІ суперечить ст. 34 Конституції України, відповідно до якої обмеження свободи вираження поглядів має регулюватись виключно законом.

«Надання Верховній Раді виключного права визначати щодо яких ЗМІ можуть застосовуватись санкції не лише продовжить практику незаконного блокування та припинення діяльності медіа, але й створить реальні загрози політичної цензури та тиску на ЗМІ під час виборчого процесу», — йдеться у заяві.

На думку активістів, вказаний законопроект не містить процедури та чітких критеріїв оцінки про те, які медіа можуть підлягати санкціям.

«Пропоноване визначення «інформаційної підтримки» тероризму допускає свавільне тлумачення, за якого будь-яка згадка незаконних формувань у ЗМІ (бойовиків, ред.), може вважатися їх популяризацією та прирівнюватись до терористочної діяльності. Таким чином, народні депутати отримають практично необмежене право втручатися у діяльність ЗМІ, ґрунтуючись лише на власній політичній волі», — наголошують учасники коаліції.

Підкреслюється, що для обмеження ж незаконного контенту в інтернеті мають бути розроблені інші судові механізми, які відповідатимуть міжнародним стандартам захисту прав людини.

Зокрема, відповідно до Рекомендацій Ради Європи щодо Інтернет-свободи, обмеження мають грунтуватися на рішенні суду або іншого незалежного адміноргану із подальшим його затвердженням у судовому порядку.

Коаліція закликала ініціаторів проекту № 9275 відкликати його, а народних депутатів не підтримувати проект закону та керуватись під час реалізації політики в сфері інформаційної безпеки принципами верховенства права і законності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Технологічний тероризм: як депутати збираються запровадити цензуру в інтернеті

Нагадаємо, у травні Україна заблокувала низку російських сайтів та ресурсів самоназваних «ДНР/ЛНР». Рада нацбезпеки і оборони запровадила санкції щодо юридичних та фізичних осіб, пов’язаних із так званими «виборами» в анексованому Криму 2 травня. Порошенко підписав відповідний указ про введення санкцій проти Росії 18 травня.

Крім того, електронна платіжна система WebMoney потрапила до списку антиросійських санкцій Ради національної безпеки і оборони.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дослідники кібервоєн та соцмереж — про заборону російських платформ

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile