У росії щонайменше 380 депортованих дітей передали під «тимчасову опіку» — Лубінець

Дмитро Лубінець. Ілюстративне фото
Дмитро Лубінець. Ілюстративне фотоInstagram / dmytro_lubinets

Щонайменше 380 незаконно вивезених до росії українських дітей передали під «тимчасову опіку».

Про це розповів уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв'ю «Укрінформу».

«За моєю інформацією, цей процес у рф розгорнутий максимально масштабно. Вони намагаються одразу помістити українських дітей у російські сім'ї», — наголосив омбудсмен.

За його словами, після того, як росіяни зрозуміли, яку «велику роботу» Україна проводить з документуванням воєнних злочинів, скоєних рф, то перестали юридично визнавати усиновлення депортованих дітей, оскільки це є одним із таких злочинів.

«росіяни називають це (усиновлення — ред.) "передача під тимчасову опіку". Хоча фактично це те саме», — заявив Лубінець.

Окрім того, уповноважений нагадав про випадок зміни документів Маргарити Прокопенко — 10-місячної дівчинки з Херсона, яку незаконно вдочерили лідер партії рф «Справедливая россия» Сергій Миронов та його дружина Інна Варламова.

«Хоча це навіть не всиновлення, бо вони навіть свою процедуру порушили — просто переписали дитині свідоцтво про народження та визнали, що це нібито їхня дитина, що вона нібито завжди була їхньою», — зауважив Лубінець.

Він додав, що це — не поодинокий випадок. Однак наразі він не може публічно обговорювати це.

Депортація українських дітей 

Станом на 28 грудня Україна підтвердила незаконне вивезення 19 546 дітей. 17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента росії володимира путіна та уповноваженої зі справ дітей рф марії львової-бєлової. Їх підозрюють у незаконному вивезенні українських дітей з окупованих територій до росії. А в липні 2023 року Офіс генерального прокурора розпочав розслідування участі білоруського Червоного Хреста в депортації українських дітей.

У разі депортації вас або вашої родини можна звернутися до Офісу омбудсмена:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0 800 501 720;
  • за телефоном: 044 299 74 08.

Також у разі депортації дитини можна заповнити онлайн-форму заяви «Повідомити про зникнення/депортацію/примусове переміщення дитини» на сайті «Діти війни».