У «Шахедах» знайшли двигун на основі німецької технології, яку Іран вкрав 20 років тому — дослідження

Двигун із іранського Shahed-136, зроблений на основі німецької технології
Двигун із іранського Shahed-136, зроблений на основі німецької технології Conflict Armament Research

Іранські «Шахеди», які використовує росія, оснащені двигуном на основі німецької технології, яку Тегеран викрав майже 20 років тому.

Про це повідомляє CNN із посиланням на Conflict Armament Research (CAR).

Британські дослідники з листопада 2022 року до березня 2023 року вивчили компоненти 20 збитих іранських безпілотників над Україною. Близько половина дронів була саме Shahed-136.

У 2006 році Іран незаконно придбав у німецької компанії Limbach Flugmotoren двигуни для безпілотників. Через три роки інженер Юсеф Абуталебі оголосив, що його компанія на основі цього побудувала двигун для дрона.

У майбутньому компанія отримає назву Mado. CAR встановили, що двигуни до Shahed-136 були виготовлені саме компанією Mado, яка у грудні 2022 року потрапили під санкції ЄС, Великої Британії та США.

Дослідники знайшли маркування Mado на ковпачках свічок запалювання в двигунах дрона, а також послідовності серійних номерів, які використовувала ця іранська компанія.

За даними західних урядів та ООН, Mado відіграє вирішальну роль у розширенні індустрії безпілотників Ірану. Таку ж послідовність серійних номерів помітили й слідчі ООН, які вивчали атаки безпілотників на Саудівську Аравію та ракетні атаки на Абу-Дабі.

У CAR зазначають, що Mado, схоже, намагалася приховати свою роль у будівництві Shahed-136. Так виявилося, що оригінальні серійні номери на компонентах безпілотників, збитих в Україні, були стерті. Через це дослідники не можуть відстежити мережі закупівель деталей.

Також у CAR наголошують, що на Заході стурбовані тим, що росія може поділитися з Іраном зброєю західного виробництва, яке захоплюють на полі бою в Україні. Однак наразі немає доказів, що москва передає Тегерану трофеї.

Іран та війна в Україні

Від початку повномасштабної війни Іран публічно декларував позицію нейтралітету та виступав за припинення вогню і політико-дипломатичне врегулювання. Однак країна постачає російським військам свої бойові дрони-камікадзе, уламки яких неодноразово демонстрували українські військові та посадовці. Окупанти намагалися замаскувати іранське обладнання під російською назвою «Герань-2».