У Спілці кінематографістів виступили проти стратегії Держкіно щодо Довженко-Центру
Спілка кінематографістів України закликала прем’єр—міністра Дениса Шмигаля не ухвалювати стратегію розвитку від Держкіно. Цей проєкт може загрожувати ліквідацією кіноархіву Довженко—Центру.
Про це діячі кінематографії заявили у зверненні до прем’єра.
Кінематографісти вимагають відкликати проєкт стратегії та розробити новий за участі громадськості.
Також у спілці закликали звільнити керівництво Держкіно, «чиї дії руйнують кіногалузь і завдають репутаційної шкоди на міжнародному рівні», та обрати «під контролем громадськості» нового очільника установи.
У документі йдеться про те, що пункти стратегії, яку Держкіно подало на розгляд уряду, приховують реорганізацію Довженко-Центру. Нічого не змінивши у проєкті стратегії, Держкіно «зневажило вимоги й застереження громадськості», написали у Спілці.
Підписанти звернення вважають, що запропонована стратегія не стимулюватиме розвиток кінематографа, оскільки Держкіно «визначає своїм пріоритетом зменшення кількості вироблених фільмів, а левову частку фінансування планує спрямувати на створення серіалів».
Теперішня ситуація, кажуть кінематографісти, спричинена тим, що керівництво Держкіно порушує законодавство та ігнорує громадськість.
Що передувало?
Напередодні, 2 листопада, Довженко-Центр повідомив, що на розгляд Кабінету Міністрів винесли «Проєкт Стратегії розвитку кіно в Україні до 2027 року».
У кіноархіві кажуть, що Держкіно зімітувало обговорення цього проєкту під тиском громадськості, однак майже всі зауваження були відхилені. Запропонований документ у Довженко-Центрі назвали не стратегією, а «переліком справ, без обґрунтувань і конкретики». Водночас проєкт містить загрозу знищення Національного центру Олександра Довженка: там пропонують «оптимізувати» кіноархів.
Довженко-Центр закликав відкликати проєкт, оскільки вважає його схвалення небезпечним черезімовірні наслідки для євроінтеграційних процесів, культури, освіти й національної безпеки загалом.
- Поділитися: