У Стамбулі завершились переговори Туреччини, РФ, Франції та ФРН щодо Сирії
У Стамбулі в суботу, 27 жовтня, лідери Німеччини, Росії, Франції та Туреччини обговорили питання політичного врегулювання конфлікту в Сирії, що триває вже 7 років.
У заключному комюніке сторони закликали до створення ще до кінця року координаційного комітету в Женеві під егідою ООН. Цей комітет працюватиме над розробкою конституційної реформи, що стане передумовою для проведення вільних і прозорих виборів у Сирії. На виборах повинні мати можливість проголосувати всі сирійці, у тому числі й ті, які перебувають за кордоном.
Також у заяві лідерів чотирьох країн-учасниць саміту зазначена підтримка зусиль щодо повернення сирійських біженців до їхніх домівок на батьківщині. У комюніке також висловлюється підтримка суверенітету та територіальної цілісності Сирії.
Темою переговорів лідерів Німеччини, Росії, Франції та Туреччини також була ситуація в останньому бастіоні сирійських повстанців — провінції Ідліб. Лідери країн висловили сподівання на подальше дотримання перемир'я, про яке у вересні домовилися Володимир Путін з Реджепом Ердоганом.
Виступаючи на прес-конференції по закінченні саміту канцлерка Німеччина Ангела Меркель вказала на «велике зобов'язання» не допустити подальшої гуманітарної катастрофи у Сирії. Меркель також висловила сподівання на те, що узгоджене перемир'я в Ідлібі переросте у тривале припинення вогню. «Я дуже задоволена, що ми змогли надати політичному процесу певний імпульс, певне прискорення», — зазначила Меркель.
Президент Туреччини назвав чотиристоронній саміт щодо Сирії продуктивним. За його словами, лідери чотирьох країн надалі підтримують «територіальну цілісність та політичну єдність Сирії», а також дійшли висновку, що конфлікт не може бути розв'язаний воєнним шляхом.
Президент РФ Володимир Путін своєю чергою зазначив, що сторони «провели серйозну роботу з узгодження підходів у принципових питаннях сирійського врегулювання».
Нагадаємо, у вересні президенти трьох країн-учасників війни в Сирії — Туреччини, Ірану та РФ — на спільній зустрічі в Тегерані не змогли домовитись про припинення вогню в сирійській провінції Ідліб, яку контролюють повстанці.
Війна у Сирії почалася в березні 2011-го з демонстрацій у південному місті Дара. На хвилі протестів у Єгипті й Тунісі на стінах місцевої школи хтось написав антиурядові гасла. За це місцева влада запроторила за ґрати півтора десятка учнів віком від 12 до 15 років. З'ясувалося, що підлітків катували. Жителі міста вийшли на вулиці з вимогою покарати винних. По демонстрантах відкрили вогонь. Увесь 2011 у містах Сирії відбувалися протести проти репресій та корупції. Президент Сирії Башар Асад наполягав, що демонстрації – справа рук ісламських терористів та західних диверсантів.
У вересні 2015 року російські війська почали військову операцію в цій країні.
У 2016 році ООН визначила, що 13,5 мільйонів сирійців потребують гуманітарної допомоги, з них понад 6 мільйонів були змушені змінити місце проживання всередині країни. У 2017 році Управління Верховного комісара ООН у справах біженців заявило про 4,8 мільйонів сирійців, які залишили свою країну.
На шостий рік війни уряд контролював 34% країни, де мешкає 65 % населення, ще третину – ІДІЛ (10% жителів), 20% підконтрольні курдським формуванням, решту 13% – повстанці.
Протягом цього часу, за даними спостерігачів, загинуло від 437,363 тисяч сирійців. Сирійська мережа з прав людини зазначає, що 95% жертв – цивільні.
7,6 мільйонів переселенців залишили свої домівки всередині країни, 4 млн (відповідно до ООН понад) виїхали за межі країни – переважно в сусідні Туреччину, Ліван, Йорданію та Ірак.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим ІДІЛ відрізняється від «Аль-Каїди» та чого чекати від «Ісламської держави»
- Поділитися: