У статті Путіна знайшли фейкову цитату Гітлера із забороненої в Росії книги

Історик знайшов у статті президент РФ Володимира Путіна про Другу світову війну фейкову цитату Адольфа Гітлера з книги, яка у самій Росії визнана екстремістською.

Про це повідомив дослідник архівних документів, історик Ігор Петров.

Йдеться про велику статтю Путіна у журналі The National Interest, яка вийшла напередодні.

За словами Петрова, до служби втрачених цитат надійшов запит щодо нібито цитати Гітлера, яку використав Путін.

«Гітлер прямо заявляв: наша політика щодо народів, які населяють широкі простори Росії, повинна полягати у тому, щоби заохочувати будь-яку форму розбіжностей та розколу», — написав президент РФ.

Історик каже, що ця цитата є у сотнях джерел, починаючи з радянських часів. У більшості з них немає посилання на те, звідки вона, зокрема і у самого Путіна. Таке посилання є у «Військово-історичному журналі» від 1960 року — йдеться про книгу «Застільні розмови Гітлера» Генрі Пікера, перше видання якої вийшло у 1951 році.

Петров каже, що знайшов оригінал, але не побачив там цієї цитати. Він знайшов у книзі найближчу за змістом цитату Гітлера:

«І тому, пануючи над підкореними нами на східних землях рейху народами, треба керуватися одним основним принципом, а саме: надати простір тим, хто бажає користуватися індивідуальними свободами, уникаючи будь-яких форм державного контрою і тим самим зробити все, щоби ці народи перебували на якнайнижчому рівні культурного розвитку».

Крім цього, Петров розповів, що у 2019 році історик Мікаель Нельсон опублікував у виданні Мюнхенського інституту сучасної історії велику статтю, присвячену книзі Пікера.

«Його висновки: у цій книзі передають не автентичні слова Гітлера, а відредаговані заднім числом спогади про них, на які далеко не завжди можна покластися. Тому історикам слід підходити до цього джерела з максимальною обережністю та в жодному разі не представляти цитати з неї як дослівні висловлювання Гітлера», — наголошує історик.

Петров також вказав на цікаву деталь: у 2010 році суд у Волгоградській області визнав цю книгу екстремістською та заборонив на території РФ.

Від себе історик додав, що ця цитата посилила «радянський присмак» статті Путіна.