Кілька тисяч людей вийшли на масові акції за незалежність Тайваню у столиці острова Тайбеї, 20 жовтня 2018 року
Фото: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO
Кілька тисяч людей вийшли на масові акції за незалежність Тайваню у столиці острова Тайбеї. Демонстранти вимагали провести референдум, щоб острів міг офіційно проголосити незалежність від Китайської Народної Республіки.

Це одна з наймасштабніших демонстрацій на Тайвані цього року. Її ініціювала організація Formosa Alliance — її 7 квітня 2018 заснував голова місцевого телеканалу Formosa Television спільно з колишніми президентами Тайваню. Організація планує домогтися проведення референдуму про незалежність Тайваню від КНР у квітні 2019, зміни назви острова з Китайської Республіки на Тайвань та членства в ООН.

Демонстранти зібралися біля головного офісу президентки частково визнаної Китайської Республіки Цай Інвень, де також знаходиться головне управління Демократичної прогресивної партії (DPP). Активісти прийшли з плакатами «Більше “ні” залякуванню, більше “ні” анексії». Речник Formosa Alliance Кенні Чунг назвав акцію «дуже успішною».


Демонстранти прийшли з плакатами «Більше “ні” залякуванню, більше “ні” анексії»
Фото: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Референдум за незалежність Тайваню попередньо заплановано на 6 квітня 2019 року. За його проведення виступили колишні президенти острівної республіки Лі Денхуей та Чень Шуйбянь. Однак китайське законодавство забороняє проводити референдум.

Острів Тайвань формально вважається адміністративною одиницею КНР, однак його територія фактично контролюється частково визнаною Китайською Республікою і він ніколи не перебував під реальною владою КНР.

У вересні США відкликали послів 3 країн для консультацій через припинення визнання Тайваню. Сальвадор розірвав дипломатичні відносини з Тайванем у серпні 2018, Домініканська Республіка — у травні 2018, Панама — у червні 2017. Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини із 17 країнами.

Політичні дискусії щодо визнання статусу Тайваню виникли через те, що і КНР, і Тайвань вважають себе єдиними спадкоємцями Китайської Республіки, проголошеної 1911 року. Тобто політичне визнання Тайваню виключає статус КНР і навпаки.

У 1990-х роках політичні суперечки дещо пом’якшились, Китай і Тайвань поновили економічні зв’язки. Однак відносини знову погіршилися з 2016 року, коли президенткою Китайської Республіка стала Цай Інвень, яка вимагає незалежності для острова від КНР. У відповідь, цього року Китай посилив військовий та дипломатичний вплив на Тайвань, провівши військові навчання поблизу острова.

Поділитись: