У Туреччині кажуть про позитив у переговорах із росією щодо деблокади українських портів

Військова делегація Туреччини 21 червня провела переговори у Москві з представниками кремля щодо деблокади українських портів та вивезення зерна на світові ринки. Кажуть про позитив у розв'язанні проблеми.

Про це пише турецьке агентство Anadolu.

Делегація з Анкари складалася з представників Міністерства національної оборони. Вона приїхала обговорити подолання продовольчої кризи, яка виникла через вторгнення рф в Україну, евакуацію торгових суден з українських портів та безпечне перевезення турецьких військових літаків, які нині перебувають в аеропорту «Бориспіль».

Зазначається, що переговори «відбулись у конструктивній і дуже позитивній атмосфері». На них зокрема домовилися про перемовини найближчими тижнями між Туреччиною, росією, Україною та ООН для деблокади портів. Про них раніше писали ЗМІ.

«З іншого боку, зустріч у Москві дала перший конкретний результат. Буквально через кілька годин після закінчення довгої зустрічі турецьке суховантажне судно, яке чекало кілька днів, вийшло з українського порту. Турецький корабель "Азов Конкорд" став першим іноземним судном, яке вийшло з українського порту в Маріуполі, що перебуває під контролем російської армії», — пише Anadolu.

Доповнено о 16:51. Речник МЗС України нам у коментарі прокоментував перспективи чотиристоронніх переговорів. Він зазначив, що Україна вітає зусилля генерального секретаря ООН задля розв'язання питання вивезення зернових із заблокованих росією українських морських портів. Нині тривають експертні консультації між зацікавленими сторонами.

Але Ніколенко зазначив, що конкретних домовленостей про проведення чотиристоронніх переговорів за участі України, росії, Туреччини та ООН наразі не досягнуто. Як і раніше, принциповим елементом української позиції залишаються питання безпеки, кажуть у МЗС.

Що передувало?

Турецька газета Milliyet напередодні писала, що на запланованій чотиристоронній зустрічі Туреччини, України, ООН та росії мають узгодити механізм роботи зернового коридору, який може бути запущений протягом місяця. Імовірно, згідно з цим механізмом, через протоки Босфор і Дарданелли в найближчі 6-8 місяців на світові ринки поставлять 35-40 млн тонн українського зерна. Насамперед очікується вихід торгових суден, які стоять у порту Одеси.

Розблокування портів

У Міністерстві закордонних справ України наголошують, що для безпечного розблокування українських портів необхідна міжнародна місія військово-морського флоту. Також стоїть питання, чи зможе вона відкривати вогонь, якщо рф вдасться до провокацій.

Туреччина, яка веде переговори з росією щодо розблокування українських портів, заявляла, що розглядають різні шляхи, якими українське зерно можна постачати світу. Зокрема обговорюється механізм так званого зернового коридору за участі ООН, України, росії та Туреччини.

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу також повідомляв, що безпечний маршрут можна прокласти зонами, де немає мінного забруднення, тому необхідності розмінування чорноморського узбережжя для початку експорту немає.