У Туркменістані змушують людей клястися на Корані, щоб ті не користувалися VPN. Там не вперше обмежують інтернет

Влада в Туркменістані, яка вже тривалий час обмежує доступ громадян до інтернету, віднедавна почала вимагати від людей клястися на Корані, щоб ті не користуватимуться VPN—сервісами. Така практика присутня принаймні в одному з регіонів країни.

Про це повідомляє «Радіо Азатлик».

За даними видання, співробітник туркменського міністерства національної безпеки в одному з регіонів, який курує філіал компанії «Туркментелеком», «змушує громадян клястися на Корані про те, що вони не будуть використовувати VPN».

Це ж підтвердила «Радіо Азатлик» і жінка, яка відрекомендувалася як Айнур. Вона вже півтора року намагається провести додому інтернет, щоб тримати зв’язок із чоловіком — він на заробітках за кордоном. Але марно.

«Перш ніж отримати послуги Wi-Fi, я підписала багато документів. А тепер у мене вимагають, щоб я поклялася на Корані про те, що не буду користуватися VPN-послугами. А без VPN на інтернеті [sic] жодні сайти не відкриваються. Навіть не знаю, що робити», — каже жінка.


VPN (Virtual Private Network, «віртуальна приватна мережа») — це технологія, яка дозволяє отримати доступ до мережі так, наче точка входу в цю мережу фізично розташована в іншому місці. VPN часто використовують для обходу блокувань онлайн-ресурсів, але водночас користування такими сервісами робить вас вразливішими до кібератак.


Це не перший випадок обмеження владою Туркменістану інтернету для своїх громадян. Наприкінці 2014 року в країні ухвалили закон про «правове регулювання розвитку мережі інтернет і надання інтернет-послуг», який не раз змінювався й доповнювався.

У Туркменістані заблоковані соцмережі та сайти з VPN-послугами, а людей, які пропонували їх, арештовують. Крім того, є свідчення, що туркменська влада співпрацює з іноземними компаніями для стеження за інтернет-користувачами.

До того ж у країні часто використовують практику клятв і присяг щодо важливих, на думку влади, політичних питань, зазначає «Радіо Азатлик». Раніше, приміром, клястися у вірності батьківщині вимагали навіть у дитячих садках.

За даними видання Comparitech, станом на серпень 2021 року в Туркменістані — один із найгірших рівнів інтернет-цензури у світі разом із Білоруссю, Іраном, Китаєм, Північною Кореєю та Сирією. VPN заборонений на рівні закону лише в чотирьох країнах світу — окрім Туркменістану, це Білорусь, Ірак і Північна Корея.