У Євросоюзі закликають Грузію не ухвалювати закон про «іноагентів», адже він може «скомпрометувати шлях країни до ЄС»
Європейський Союз застеріг Грузію від ухвалення суперечливого закону про «іноземний вплив», адже це негативно позначиться на процесі вступу країни до ЄС.
Про це пише Euronews.
Попри зростальне протистояння опозиції, грузинський парламент ухвалив у першому читанні закон про «іноагентів» у середу, 17 квітня, 83 голосами за і 0 — проти.
«Це дуже тривожна подія, і остаточне ухвалення цього закону негативно вплине на шлях Грузії до вступу в ЄС. Цей закон не відповідає основним нормам і цінностям ЄС», — йдеться у спільній заяві глави європейської дипломатії Жозепа Борреля та єврокомісара з питань розширення Олівера Вархелі.
У повідомленні також зазначається, що наразі Грузія має активне громадянське суспільство, яке сприяє просуванню країни на шляху до членства в ЄС, а запропоноване законодавство може обмежити свободу вираження поглядів і «несправедливо стигматизувати» організації, які надають переваги громадянам.
«ЄС закликає Грузію утриматися від прийняття законодавства, яке може скомпрометувати шлях Грузії до ЄС, шлях, який підтримує переважна більшість грузинських громадян», — йдеться в заяві.
Своєю чергою президент Європейської Ради Шарль Мішель зауважив, що в грудні 2023 року Грузія отримала статус кандидата на вступ до ЄС, але цей законопроєкт «не відповідає прагненням Грузії вступити в ЄС». Натомість він віддалятиме країну від Євросоюзу, вважають у Єврораді.
Водночас президентка Грузії Саломе Зурабішвілі пообіцяла накласти вето на суперечливий закон, якщо він коли-небудь потрапить на її стіл.
«Хто вирішив, що цей закон має бути знову запроваджений? Це в Грузії чи за межами наших кордонів? Чи це в москві прийняли таке рішення? Це головне питання про прозорість, яке ставить грузинське населення», — сказала Зурабішвілі в інтерв'ю BBC. Вона заявила, що це «точна копія путінського закону».
Що передувало?
3 квітня проросійська політична партія «Грузинська мрія» повторно внесла до парламенту законопроєкт про «іноагентів». Це сталося через рік після того, як аналогічна ініціатива призвела до багатотисячних протестів та була відкликана. Тоді заявили, що це рішення є «беззастережним».
За винятком зміни терміна «агенти іноземного впливу» на «організації, які просувають інтереси іноземної сили» — у новому законопроєкті не змінилося нічого.
Законопроєкт передбачає створення реєстру «агентів іноземного впливу», якими стануть некомерційні організації та ЗМІ, понад 20% річного доходу яких становить закордонне фінансування.
Такі організації повинні будуть щорічно подавати фінансову декларацію, а тим, хто спробує ухилитися від реєстрації або не подасть декларацію, загрожуватиме штраф. Щоб виявляти «агентів іноземного впливу» й перевіряти виконання вимог закону, Міністерство юстиції проводитиме моніторинг.
Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, але влада Грузії каже, що нічого спільного у них немає.
Плани влади Грузії викликали критику в Європі та США. Західні партнери зазначають, що ухвалення закону загальмує процедуру вступу Грузії до ЄС та НАТО. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що «панівна партія саботує європейський шлях» Грузії.
Уже 8 квітня біля будівлі парламенту Грузії відбулась акція протесту проти нового законопроєкту. Утім, попри протести на вулиці Комітет грузинського парламенту усе ж таки підтримав законопроєкт про «іноагентів». Тепер законодавці продовжать розгляд документа в сесійній залі.
- Поділитися: